در پی سفر تیلرسون به منطقه پیشرفتی در حل بحران قطر دیده نمی شود

US Secretary of State Rex Tillerson (L) and Qatari Minister of Foreign Affairs Sheikh Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani (R) sign a memorandum of understanding in Doha, Qatar (11 July 2017) حق نشر عکس EPA
Image caption آقای تیلرسون آن توافق را با همتای قطری خود امضا کرد

با پایان سفر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به منطقه خلیج فارس که با دیدار از قطر و عربستان سعودی همراه بود نشانه ای از پیشرفت در بحران جاری بر سر قطر به چشم نمی خورد.

آقای تیلرسون روز چهارشنبه یعنی یک روز پس از سفر به قطر برای امضای توافقی در زمینه مبارزه با ترویسم با مقام های چهار کشور عرب تحریم کننده قطر دیدار کرد.

اما این چهار کشور می گویند توافق قطر با واشنگتن برای مقابله با تامین مالی تروریسم آنها را قانع نکرده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا و قطر توافقنامه مقابله با تروریسم امضاء کردند

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر گفتند که معامله ای که روز سه شنبه با میانجیگری آقای تیلرسون امضا شد "کافی نیست."

آنها با اشاره به موافقتنامه های قبلی این کشور اضافه کردند که دولت قطر "قابل اعتماد نیست."

این چهار کشور قطر را به حمایت از گروه های تروریستی در سراسر منطقه متهم می کنند. دوحه این اتهامات را رد می کند.

آنها دو هفته پیش فهرست شروط خود شامل بستن شبکه خبری الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه، قطع روابط با اخوان المسلمین و کاهش مناسبات با ایران را برای رفع تحریم ها ارائه کردند.

اما این چهار کشور هفته پیش بعد از دریافت آنچه واکنشی "منفی" می دانند گفتند تدابیر تازه "سیاسی، اقتصادی و حقوقی" اتخاذ خواهند کرد.

آقای تیلرسون روز سه شنبه به دوحه رفت تا یادداشت تفاهمی با قطر امضا کند. طرح آن توافق در جریان شرکت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در اجلاس سران کشورهای عرب و آمریکا در ماه مه در عربستان پیشنهاد شده بود.

آقای تیلرسون در یک کنفرانس مشترک خبری با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همتای قطری خود گفت: "موافقتنامه ای که به نمایندگی از دولت های خود امضا کردیم محصول چند هفته مباحثات فشرده میان کارشناسان است و روح اجلاس ریاض را زنده می کند."

او اضافه کرد: "این یادداشت تفاهم رشته گام هایی که هر کشور در ماه ها و سال های آینده برای مختل کردن و ناکام گذاشتن جریان مالی تروریست ها برخواهد داشت و فعالیت های ضدتروریستی در جهان را تشدید خواهد کرد تشریح می کند."

شیخ محمد گفت که قطر اولین کشور منطقه است که چنین موافقتنامه ای با آمریکا امضا می کند و از کشورهای تحریم کننده قطر خواست چنین کنند.

قطر اذعان کرده است که به گروه های اسلامگرایی که بعضی کشورهای همسایه تروریستی می دانند کمک کرده است به خصوص اخوان المسلمین و جنبش حماس. اما کمک رساندن به گروه های پیکارجوی مرتبط با القاعده یا داعش را انکار می کند.

اما گروه تحت رهبری عربستان بعد از امضای آن توافق گفت که هرچند از تلاش های آمریکا برای مقابله با تروریسم قدردانی می کند اما کافی نیست.

در بیانیه آنها آمده است: "باید تاکید شود که این گام کافی نیست و چهار کشور از نزدیک شاهد خواهند بود که مقام های قطری چقدر در نبرد علیه همه شکل های تامین مالی، حمایت و تشویق تروریسم جدی هستند."

آنها بار دیگر بر اجرای شروط مورد نظر خود که آن را "عادلانه" خواندند تاکید کردند.

آقای تیلرسون که گفته این درخواست ها باید "معقول و قابل اجرا" باشد و خواستار "دیالوگ سازنده" شده روز چهارشنبه در شهر بندری جده با وزرای خارجه این چهار کشور دیدار کرد.

گفته می شود که او همچنین با ملک سلمان پادشاه عربستان دیدار کرده است.