'برنامه اضطراری' در نوادا بابت کمبود عرضه ماریجوانا

بوته ماریجوانا حق نشر عکس AFP
Image caption این ایالت سال گذشته به آزادشدن استفاده تفریحی ماریجوانا رای مثبت داد و از ابتدای ماه ژوئیه اجرای این قانون آغاز شده است.

کمتر از دو هفته بعد از آغاز فروش تفریحی ماریجوانا در ایالت نوادای آمریکا، تقاضا برای آن چنان بیش از عرضه بوده است که فروشگاه‌های کنونی تکافو نکرده‌اند و مقام‌های محلی دنبال برنامه اضطراری برای جبران کمبود عرضه اند.

این ایالت در نوامبر سال گذشته به آزاد شدن استفاده تفریحی ماریجوانا رای مثبت داد و از ابتدای ماه ژوئیه اجرای این قانون آغاز شده است.

از آن زمان تقاضا برای ماریجوانا زیاد بوده و رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند که فروشگاه ها محصول کم آورده اند.

فروش این ماده هم مانند برخی دیگر از موادی که توزیع کنترل‌شده‌ای دارند، مثل نوشیدنی‌های الکلی، تحت مقررات است.

قانون جدید به فروشندگان نوشیدنی‌های الکلی هم اجازه داده است که ماریجوانا بفروشند ولی اداره مالیات نوادا می‌گوید اغلب این فروشگاه‌ها، شرایط لازم برای فروش ماریجوانا را ندارند.

این اداره "بیانیه اضطراری" داده است که یعنی مقام‌های ایالتی می‌توانند برای رفع کمبود، اقدام‌های اضطراری کنند.

استفانی کلپستاین، سخن‌گوی اداره مالیات نوادا، گفته است انبار ۴۷ فروشگاهی که در این ایالت اجازه فروش ماریجوانا گرفته‌اند، دارد خالی می‌شود.

به گفته او فروش ماریجوانا در نوادا همین حالا هم از آن‌چه انتظار می‌رفت خیلی فراتر رفته است.

اتحادیه داروخانه‌داران نوادا برآورد کرده است که فقط در چهار روز نخست اجرای این قانون، ۳ میلیون دلار ماریجوانا در این ایالت فروخته شده است که درآمد مالیاتی آن حدود یک میلیون دلار می‌شود.

استفاده درمانی از ماریجوانا، یعنی صرفا با نسخه پزشک، از سال‌ها پیش در سال ۲۰۰۱ در نوادا آغاز شد. فروش و استفاده درمانی آن در حال حاضر در ۲۵ ایالت آمریکا مجاز است. در سال‌های اخیر فروش و استفاده تفریحی ماریجوانا در ۸ ایالت از این ۲۵ ایالت هم آزاد شده است.