پنج چچنی برای قتل بوریس نمتسوف، مخالف سرشناس پوتین به زندان محکوم شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption زائور دادایف در یکی از واحد های نظامی تحت فرمان رمضان قدیروف، رهبر چچن ایفای وظیفه می‌کرد

یک مرد مسلح چچنی و چهار تن از همراهان او به جرم قتل بوریس نمتسوف، یکی از مخالفان مشهور دولت روسیه که در نزدیکی کاخ کرملین کشته شد،به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

یک دادگاه نظامی در مسکو زائور دادایف را به تحمل بیست سال زندان و همراهان دیگر او را برای مدت یازده تا ۱۹ سال روانه زندان کرده است.

بیشتر بخوانید:

آقای نمتسوف، از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در فوریه سال ۲۰۱۵ به ضرب گلوله کشته شد. او به هنگام مرگ ۵۵ ساله بود.

وابستگان او از این نگرانند که کسی که دستور قتل او را داده هرگز پیدا نشود.

آنها می گویند تا زمانی که دستوردهنده قتل اقای نمتسوف پیدا نشود این پرونده باز خواهد ماند. وکلای آنها معتقدند که چهره‌های برجسته در جمهوری چچن که به آقای پوتین وفادار هستند ممکن است پشت این قتل باشند.

زائور دادایف از اعضای سابق یک واحد ویژه نظامی در جمهوری چچن بود. این واحد تحت فرماندهی رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن قرار دارد.

خبرگزاری ریا نووستی گزارش داده که دادگاه رتبه ستوان آقای دادیف را سلب کرده و مدال پیشین او برای شجاعت را بی اعتبار اعلام کرده است.

اگر چه او به قتل اعتراف کرده اما شورای حقوق بشر روسیه گفته است احتمالا این اعتراف تحت شکنجه گرفته شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همراهان آقای دادایف نیز برای مدت های طولانی محکوم به زندان شده‌اند

دو برادر، انزور و شادید گوباشف، به ترتیب به مدت ۱۹ و ۱۶ سال زندانی شدند. انزور گوباشف متهم شده بود که به عنوان راننده خودرو آقای دادایف را به محل وقوع جرم برده او را سپس از محل خارج کرده است.

تامرلان اسکرخانوف ۱۴ سال و حمزت باخایف حکم ۱۱ سال زندان گرفته‌اند. آنها و شادید گوباشف در برنامه ریزی قتل مجرم شناخته شدند.

نفر ششمی که در این سوءقصد نقش داشت به هنگام بازداشت در چچن درگذشت.

بوریس نمتسوف در دهه ۱۹۹۰ در دوران ریاست جمهوری بوریس یلتسین معاون نخست وزیر روسیه بود.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین ریاست‌جمهوری روسیه را در دست گرفت اقبال سیاسی او افول کرد اما در سال ۲۰۱۱ زمانی که اعتراضات علیه دولت اوج گرفت او به یک نیروی مخالف مهم تبدیل شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در پلی که آقای نمتسوف روی آن کشته شد هنوز هم گل می گذارند اما گل‌ها بلافاصله از آن جا برداشته می‌شوند

آقای نمتسوف از دخالت روسیه در شرق اوکراین پس از الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه به شدت انتقاد می‌کرد.

در آخرین شب زندگی‌اش او در یک برنامه زنده رادیویی رئیس جمهوری روسیه را به دروغ گفتن در باره تحت کنترل درآوردن کریمه متهم کرد و از شنوندگان خواست که آخر هفته در تظاهرات ضد پوتین شرکت کنند.

او وقتی که داشت از روی پلی در نزدیکی کاخ کرملین و مجلس روسیه با دوست دختر اوکراینی‌اش عبور می‌کرد، از پشت سر هدف قرار گرفت.

بازرسان پرونده گفته اند که به قاتلان ۲۵۰ هزار دلار برای کشتن آقای نمتسوف پیشنهاد شده بود.

موضوعات مرتبط