ترامپ در مورد معماری دیوار مرزی توضیحات بیشتری داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و همسرش برای شرکت در مراسم سالگرد ورود آمریکا به جنگ اول به فرانسه سفر کرده‌اند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره خصوصیات معماری دیوار مرزی با مکزیک توضیحات بیشتری داده است.

آقای ترامپ که برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه عازم آن کشور بود، در گفتگو با خبرنگارانی که در هواپیمای ویژه ریاست جمهوری او را همراهی می‌کردند گفت که لزومی ندارد این دیوار در تمامی طول خط مرزی بین ایالات متحده و مکزیک ساخته شود. وی همچنین نوع دیوار مورد نظر خود را هم مشخص کرد.

آقای ترامپ گفت بخش‌هایی از خط مرزی به خاطر وجود موانع طبیعی غیرقابل عبور است و در نتیجه لزومی ندارد که در این مناطق هم دیوار بلندی برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و "خلافکاران" از مکزیک به آمریکا احداث شود.

+ ترامپ طرح جدیدی را برای تولید انرژی از دیوار مرزی مطرح کرد

+ طرح دیوار مرزی ترامپ به مشکل مالی برخورد

+ وزیر خارجه مکزیک: هرگز پول دیوار ترامپ را نمی‌دهیم

در حال حاضر، حدود ۶۵۰ مایل (یکهزار کیلومتر) حصار مرزی مرزی بین آمریکا و مکزیک وجود دارد هر چند دونالد ترامپ نحوه ساخت و کیفیت بخش عمده این دیوار را برای ممانعت از عبور مرزی کافی نمی‌داند و پیشتر آن را مورد تمسخر قرار داده است.

آقای ترامپ در مورد طرح ساخت دیوار مورد نظر خود گفت که "خط مرزی دو هزار مایل است اما شما دو هزار مایل دیوار لازم ندارید چون تعداد زیادی موانع طبیعی در مرز وجود دارد، کوه و رودخانه‌های دهشتناک. و مناطقی هم چنان دورافتاده هستند که واقعا مردم برای عبور از مرز به آنجاها نمی‌روند." وی افزود "طول دیوار مورد نظر احتمالا بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ مایل (حدود ۱۱۲۶ تا ۱۴۴۸ کیلومتر) خواهد بود و لازم است که بتوان از این طرف دیوار، آن طرف دیوار را هم دید."

حق نشر عکس AFP
Image caption ترامپ دیوار مرزی فعلی را کافی ندانسته هرچند گفته است که لازم نیست در تمامی طول مرز دیوار بلند ساخته شود

وی در توضیح لزوم مشبک بودن دیوار مرزی گفت که ماموران باید بتوانند طرف دیگر دیوار را ببیند و افزود: "شاید وحشتناک به نظر برسد، اما وقتی کسیه‌های بزرگ حاوی مواد مخدر را از آن طرف دیوار به این طرف پرتاب می‌کنند، اگر مامورانی در این طرف دیوار باشند، آنها را نمی‌بینند و ممکن است بسته‌هایی به وزن ۶۰ پوند روی سرشان بیفتد. بعد کارشان تمام است."

آقای ترامپ گفت که این موضوع کاملا جدی است و منظور او شوخی با خبرنگاران نیست.

ساعاتی پس از انجام این گفتگو، دفتر رئیس جمهوری متن تایید شده آن را برای انتشار در اختیار رسانه‌های خبری قرار داد.

یکی از وعده‌های انتخاباتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ ساختن دیوار مرزی با مکزیک به منظور جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و همچنین رفت و آمد تبهکاران و معامله‌گران مواد مخدر بود. در حالیکه منتقدان این طرح، علاوه بر خرده‌گیری از ایجاد حصار بین ملت‌ها، هزینه احداث چنین دیواری را در مقایسه با کارآیی آن معقول نمی‌دانستند، آقای ترامپ گفته بود که دولت مکزیک را وادار می‌کند هزینه آن را تقبل کند.

مقامات مکزیکی قبول چنین هزینه‌ای را مردود دانسته‌اند.

چندی پیش، رئیس جمهوری آمریکا گفت که در نظر دارد از دیوار مرزی انرژی برق تولید کند. وی در توضیح این نظر خود افزود: "فکر می‌کنیم که دیوار را به صورت یک دیوار آفتابی بسازیم تا بتواند انرژی تولید کند و خرجش را در آورد. به این ترتیب، مکزیک هم ناچار است پول خیلی خیلی کمتری بپردازد."

هنوز گزارشی از اقدام عملی در زمینه ساخت دیوار منتشر نشده اما آقای ترامپ گفته است که طرح آن به طور جدی در دست بررسی است.

دونالد ترامپ و همسرش به منظور شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد ورود آمریکا به جنگ اول جهانی و کمک به فرانسه در برابر آلمان به این کشور سفر کرده‌اند.