کره جنوبی دیگر تمبر 'دیکتاتور' را منتشر نمی‌کند

حق نشر عکس WOOHAE CHO/GETTY
Image caption پارک چونگ هی در سال ۱۹۶۳ و خانمش جهار سال پیش از آن ترور شدند

انتشار تمبر تجلیل صدسالگی پارک چونگ هی، دیکتاتور سابق کره جنوبی، بعد از مطرح شدن پرونده فساد علیه دخترش، متوقف شد.

روزنامە چوسان‌ایلبو گزارش داده است که اداره پست کره جنوبی این تمبر را سال گذشته زمانی که پارگ گون هه، دختر پارک چونگ هی رئیس‌جمهوری کره بود، تایید کرده بود.

پارگ گون هه که ماه مارس استیضاح شد، متهم به رشوه خواری، سوء استفاده از قدرت و افشای اسرار دولتی است.

به نوشته کره تایمز، گروه‌های مخالف از تصمیم کمیته تمبر اداره پست کره برای ارج گذاشتن به پارک چونگ هی انتقاد کرده بودند. آنها گفته بودند این تصمیم "تمجید از دیکتاتور قدرتمندی است که حقوق بشر را نقض کرده و فعالان دموکراتیک را آزار داده است".

حق نشر عکس KOREA POST
Image caption تمبر بحث برانگیز پارک چونگ هی

با تحولات سیاسی در کره جنوبی که روزنامه چوسان‌ایلبو آن را"تغییرات جزر و مدی" خوانده، همان کمیته علیه انتشار تمبر رای داده است.

بیشتر بخوانید:

این تصمیم جدید با اعتراض گروه‌های محافظه کار رو به رو شده است. آنها این تصمیم را "ایدئولوژیک" خوانده و گفته‌اند "در کشوری که همین حالا دو قطبی است، باعث تفرقه می‌شوند".

در انتخاباتی که بعد از برکناری پارگ گون هه برگزار شد، مون جه-این سیاستمدار لیبرال به قدرت رسید.

میراث بحث انگیز

پارک چونگ هی سال ۱۹۶۳ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید. دوران حکومت او همراه با وضع قوانین منع رفت و آمد و سرکوب مخالفان سیاسی بود.

پس از آن که یوک یانگ سو، همسرش توسط یک طرفدار کره شمالی در سال ۱۹۷۴ ترور شد، دخترش پارگ گون هه وظایف بانوی اول را بر عهده گرفت. پارک چونگ هی توسط رئیس سرویس مخفی در سال ۱۹۷۹ کشته شد. انگیزه ترور هنوز روشن نیست.

در حالی که نقش او در ظهور کره جنوبی به عنوان یک نیروی اقتصادی مدرن در شرق آسیا مهم دانسته می‌شود، از او به عنوان ناقض حقوق بشر یاد می‌کنند که روند توسعه دموکراسی را به تاخیر انداخته است.

پارگ گون هه در نهایت در فوریه ۲۰۱۳ اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی شد.

برای گرامی‌داشت هیچ‌کدام از رهبران کره جنوبی، تمبر منتشر نشده است. دلیل این موضوع، به گفته روزنامه چوسان‌ایلبو، این بوده که "پایان کارشان رسوایی بوده است".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پارک گوئن های به عنوان زندانی شماره ۵۰۳ با اتهامات فساد محاکمه می شود

موضوعات مرتبط