نتانیاهو در سالگرد بازداشت جمعی یهودیان در فرانسه شرکت کرد

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس AFP

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به پاریس رفته است.

هدف از دیدار آقای نتانیاهو از فرانسه شرکت در مراسم یادبود قربانیان بازداشتهای جمعی یهودیان در فرانسه و به هنگام اشغال فرانسه از سوی آلمان نازی در سال ۱۹۴۲ است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز در این مراسم شرکت کرده است.

در آن سال بیش از ۱۳۰۰۰ یهودی در پاریس بازداشت شده و به یک استادیوم دوچرخه سواری در این شهر فرستاده شدند تا از آنجا به اردوگاه آشویتس فرستاده شوند. حدود ۱۰۰ نفر از این بازداشت‌شدگان در نهایت از آشویتس جان سالم بدر بردند.

برخی از گروههای چپ‌گرا با حضور نخست‌وزیر اسرائیل در مراسم یادبود این قربانیان مخالفت کرده و آن را سیاسی کردن این موضوع عنوان کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جمعی از بازداشت‌شدگان یهودی در فرانسه در استادیوم دوچرخه‌سواری پاریس و قبل از فرستاده شدن به آشویتس

براساس گزارشها آقای نتانیاهو قرار است با آقای مکرون نیز دیدار و گفتگو کند.

این اولین دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با آقای مکرون پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور فرانسه است.

رئیس جمهور فرانسه اخیرا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفتگو کرده بود. در آن دیدار در کاخ الیزه، فرانسه بر راه حل دو کشور و پایان دادن به درگیریها در خاورمیانه تاکید کرده بود.

دیدار آقای نتانیاهو از فرانسه کمی پس از آن صورت می‌گیرد که تنشها بین اسرائیل و فلسطینیان افزایش یافته است و در تازه‌ترین نمود آن، دو روز پیش در حمله‌ای به سربازان اسرائیلی دو سرباز و سه مهاجم، که عرب اسراییلی بودند، کشته شدند.

گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان از سال ۲۰۱۴ به بعد با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

بحث درباره ایران

آقای مکرون درحالی که نخست وزیر اسرائیل کنار او ایستاده بود به خبرنگاران گفت رهبر اسرائیل "نگرانی های خود در مورد رژیم ایران" را مطرح کرده است.

او گفت: "من به او اطمینان دادم که ما هوشیار هستیم، به خصوص در زمینه اجرای سفت و سخت توافق اتمی (برجام)... در همه مفاد آن."

دفتر ریاست جمهوری فرانسه قبلا گفته بود که دیدار روز یکشنبه میان دو رهبر فرصتی برای "نشان دادن عدم غفلت ما در مورد ایران است."