بازگشایی 'حرم شریف' در بیت‌المقدس پس از دو روز تعطیلی

بیت‌المقدس

براساس گزار‌ش ‌ها از بیت‌المقدس، محوطه "حرم شریف" که شامل مسجد القصی و قبه‌الصخره است، پس از دو روز بار دیگر به روی زائران باز شده است.

دو روز پیش این محوطه در بخش قدیمی بیت‌المقدس به دنبال حادثه تیراندازی بسته شد و از ورود زائران به آن جلوگیری شد. مراسم نمازجمعه در مسجد الاقصی هم برای اولین بار طی سالیان گذشته لغو شد که بی‌سابقه بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیشتر گفته بود که بازگشایی این محوطه با توجه به اتخاذ تدابیر جدید امنیتی، روندی تدریجی خواهد داشت.

در جریان حمله روز جمعه (۱۴ ژوئیه/۲۳ تیر) سه فرد مسلح به نیروهای پلیس اسرائیل دست‌کم ۲ پلیس اسرائیلی کشته شدند. این سه فرد از اعراب اسرائیل بودند و دو پلیس کشته شده از دروزی‌های جلیله در شمال اسرائیل بودند. پلیس اسرائیل گفته است که سه فرد مسلح را به ضرب گلوله کشته است.

مقام‌های اسرائیل گفته‌اند که مهاجمان پس از تیراندازی به سوی بخش قدیمی شهر بیت المقدس فرار کرده بودند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این حمله را محکوم کرد.

بخش قدیمی بیت‌المقدس در بیت‌المقدس شرقی است. این بخش در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد. دولت اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بیت‌المقدس شرقی را ضمیمه خاک خود کرد، اما جامعه جهانی این امر را به رسمیت نشناخته است.

تعیین وضعیت بیت‌المقدس یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه است. گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان از سال ۲۰۱۴ به بعد با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

حق نشر عکس AFP