درخواست اتحادیه معلمان آمریکا از ترامپ برای جلوگیری از اعدام یک شهروند سعودی

پرچم عربستان

اتحادیه معلمان آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خواسته است که در پرونده مجتبی السویکت، یک شهروند عربستانی مداخله کند و از مقامات سعودی بخواهد او را عفو کنند. این اتحادیه نسبت به اعدام این شهروند سعودی در عربستان ابراز نگرانی کرده است.

به گفته اتحادیه معلمان آمریکا مجتبی السویکت در زمان دستگیری قصد داشت به عنوان دانشجو در دانشگاه میشیگان مشغول به تحصیل شود.

این اتحادیه در بیانیه‌ای گفته است که مجتبی السویکت در سال ۲۰۱۲ هنگامی که قصد داشت به آمریکا سفر کند در فرودگاه ملک فهد بازداشت و به زندانی در شهر دمام منتقل شد. او پس از محاکمه در ژوئن سال گذشته میلادی به مرگ محکوم شد.

در ۲۵ ماه مه سال ۲۰۱۷ (حدود دو ماه پیش) دادگاه عالی عربستان این حکم را تایید کرد. سازمان حقوق بشر معتقد است که حکم اعدام او از طریق گردن زدن احتمالا به زودی اجرا می‌شود.

بیانیه اتحادیه معلمان آمریکا می‌گوید مجتبی السویکت جمعه شب ۱۴ ژوئن از بازداشتگاهی در شهر دمام به ریاض، جایی که معمولا اعدام ها در آن جا صورت می‌گیرد، منتقل شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده: "مجتبی متهم شده که در اعتراضاتی که در فوریه سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۲ ادامه داشت، شرکت کرده بود. ناظران سازمان ملل این اعتراضات را صلح‌آمیز توصیف کردند."

مجتبی السویکت از اقلیت شیعیان ساکن عربستان است.

عربستان درکنار ایران و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین آمار اعدام در جهان را دارا هستند.

موضوعات مرتبط