اخراج مهاجران غیرقانونی بدون سابقه کیفری از آمریکا شدت گرفته است

مهاجران غیرقانونی حق نشر عکس Getty Images

تحقیق برنامه پانورامای بی‌بی‌سی نشان می‌دهد اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا شدت گرفته و مهاجران غیرقانونی با سابقه مجرمیت که در صد روز اول دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شدند در مقایسه با زمان مشابه بیش از دو برابر شده است.

دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی را اخراج کند و حتی با مجرم خواندن آنها باعث جنجال شد، اما بعد گفت اولویت او مهاجران غیرقانونی است که سابقه کیفری دارند.

اما آقای ترامپ تا وارد کاخ سفید شد، با صدور یک فرمان اجرایی، اولویت را تغییر داد؛ دیگر فقط مهاجران غیرقانونی با سابقه مجرمیت در اولویت نبودند بلکه هر مهاجر غیر قانونی در اولویت اخراج قرار گرفت و اکنون مقامات فعالانه به دنبال هزاران مهاجر غیر قانونی بدون سابقه مجرمیت در آمریکا هستند تا آنها را از خاک این کشور اخراج کنند.

تخمین زده می‌شود در آمریکا یازده میلیون مهاجر غیر قانونی زندگی می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند در صد روز اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ۴۱ هزار مهاجر غیر قانونی از آمریکا اخراج شدند که بیشتر آنها یا سابقه مجرمیت داشتند یا مشکوک به ارتکاب جرم بودند اما تعداد آنها که بدون هیچ سابقه مجرمیت از آمریکا اخراج شدند در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته دو برابر شد و به بیش از ده هزار نفر رسید.

اما در واقع اخراج مهاجران غیرقانونی با دولت آقای ترامپ شروع نشده و سال‌ها است که چنین برنامه ای در حال اجرا است. در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما رییس جمهور قبلی سه میلیون نفر از آمریکا اخراج شدند که بیش از هر دوره دیگری در میان روسای جمهور اخیر آمریکا بود.

حق نشر عکس Getty Images

باراک اوباما برای پدر و مادرهایی که مهاجر غیرقانونی بدون سابقه جنایی بودند و در آمریکا بچه‌دار شده بودند، مصونیت از اخراج قائل شده بود اما دونالد ترامپ اخیرا این مصونیت را لغو کرد.

سه هفته پیش، گرگ ابوت فرماندار تگزاس - دومین ایالت پر جمعیت آمریکا- قانونی را امضا کرد که اگر پلیس قوانین مهاجرت را اعمال نکند، متخلف شناخته خواهد شد.

فرماندار تگزاس، این قانون را بدون اطلاع قبلی و در حالی که مراسم امضای آن از فیس‌بوک پخش می شد، امضا کرد. مخالفان فرماندار را متهم کرده‌اند که برای پرهیز از تظاهرات اعتراضی فرمان را به این شیوه امضا کرده است.

در آمریکا پلیس به طور سنتی در امور مهاجرت دخالت نمی‌کند و آن را به ماموران اداره مهاجرت واگذار می‌کند، اما اکنون پلیس موظف است از همه درباره وضعیت اقامتشان در آمریکا سوال کند؛ از کسی که در حین ارتکاب جرم دستگیر شده تا کسی که به دلیل تخلف رانندگی خودرویش متوقف شده است.

حق نشر عکس Getty Images

مخالفان می‌گویند این قانون تاثیر شدیدی بر زندگی خانواده‌های لاتین‌تبارها در این ایالت خواهد گذاشت و آنها را قربانی پرونده و سابقه‌سازی خواهد کرد.

این قانون از اول سپتامبر به اجرا در می‌آید.

موضوع مهاجران یکی از مسائل محوری مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ بود و به محض اینکه دوران ریاست جمهوری او آغاز شد فرمانی را امضا کرد که ورود شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن را به مدت ۹۰ روز به آمریکا ممنوع می‌کرد. این فرمان همچنین ورود پناهجویان را به مدت ۱۲۰ روز معلق می‌کرد.

در چند دادگاه به این حکم اعتراض و اجرای آن عملا متوقف شد.

اما سه هفته پیش دیوان عالی آمریکا اجازه داد تا زمان رسیدگی این دیوان به پرونده در حدود چهار ماه دیگر، اجرای بخش‌هایی از حکم مهاجرتی آقای ترامپ احیا شود.