شروع عملیات ارتش پاکستان علیه داعش در نزدیکی مرز افغانستان

Pakistani troops patrol in the village of Ghundai in Khyber tribal district on July 18, 2014 حق نشر عکس Getty Images
Image caption نواحی قبیله نشین نزدیک مرز افغانستان همواره مشکلات امنیتی به همراه داشته است

ارتش پاکستان می گوید عملیات عمده ای را در شمال غربی این کشور در نزدیکی مرز افغانستان علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) شروع کرده است.

یک سخنگوی ارتش گفت که پیکارجویان در داخل افغانستان قدرت گرفته اند و باید جلوی گسترش دامنه نفوذ آنها گرفته شود.

او گفت که عملیات "خیبر 4" با حمایت نیروی هوایی بر ناحیه کوهستانی دره راجگال در منطقه خیبر تمرکز دارد. این ناحیه نزدیک شهر پیشاور است.

پاکستان قبلا حضور داعش در خاک خود را رد کرده بود.

با این حال رشد این گروه در افغانستان زنگ خطر را در اسلام آباد به صدا در آورده. این گروه در دو سال گذشته مدعی انجام چند حمله در پاکستان شده است.

ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش گفت: "این عملیات ضروری است چون داعش درحال ریشه دواندن در آنجاست و ما باید مانع گسترش نفوذ آن به خاک پاکستان از طریق دره راجگال شویم."

اعضای داعش در منطقه را عمدتا اعضای سابق افغان و پاکستانی طالبان تشکیل می دهند و ژنرال غفور بر این مساله تاکید کرد که این گروه هنوز در پاکستان مستقر نشده است.

او گفت: "آنها زیربنای سازمان یافته ای ندارند و اجازه نخواهیم داد خود را مستقر کنند."

"در مورد داعش در افغانستان، بله، آنها قوی تر می شوند، قوت بیشتری می گیرند. اما ما احساس می کنیم که هنوز آن همان داعش خالصی نیست که در خاورمیانه وجود دارد."

او گفت که در عملیات نظامی جاری اول امنیت مرز با افغانستان در دره راجگال تامین خواهد شد و بعد باقی ناحیه پاکسازی خواهد شد.

او گفت چند سازمان "تروریستی" که به حملات اخیر در پاکستان ارتباط دارند در آنسوی مرز پناه گرفته اند.

دره راجگال و "خیبر ایجنسی" بخشی از "نواحی قبیله نشین تحت اداره دولت فدرال" است.

داعش قسمت هایی در افغانستان را کنترل می کند و از سال 2015 برای تقویت حضور خود در پاکستان تلاش کرده است، زمانی که اولین حمله در خاک این کشور را انجام داد.

حدودا همان زمان بود که داعش تشکیل شاخه خراسان را اعلام کرد که اولین بار بود که داعش رسما به خارج از جهان عرب گسترش می یافت.