فشار مسکو بر واشنگتن برای پس گرفتن اماکن دیپلماتیک روسیه

ساختمان بسته شده دولت روسیبه در آمریکا حق نشر عکس EPA
Image caption هفته پیش روسیه اعلام کرد که در صورت حل نشدن مشکل، انجام "اقدامات تلافی جویانه ویژه" را مد نظر قرار خواهد داد که از جمله، ممکن است شامل اخراج ۳۰ دیپلمات آمریکایی و تصرف ساختمان های متعلق به دولت آمریکا در روسیه شود

دولت روسیه در تلاش برای بازپس گیری دو مجتمع دیپلماتیک این کشور که سال پیش در آمریکا بسته شدند، فشار بر دولت ایالات متحده را افزایش داده است.

روز دوشنبه سرگئی ریابکف و توماس شانن، معاونان وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه، در خصوص سرنوشت این دو ساختمان مذاکره کردند.

قرار بود این مذاکرات ماه پیش در سنت پترزبورگ انجام شود. اما به دنبال مصوبه کنگره برای قرار دادن ۳۸ نفر جدید به فهرست تحریم های آمریکا علیه روسیه، بر سر فعالیت های مسکو در اوکراین، کرملین گفتگوهای دوجانبه را لغو کرد.

آقای ریابکف پس از این گفت وگوهای سه ساعته با دیپلمات آمریکایی خوشبین به نظر می رسید.

او در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا مساله مربوط به متجمع های دیپلماتیک حل شده گفت: "تقریبا، تقریبا."

مقام های آمریکایی اظهار نظر نکرده اند و در پی این گفت و گوها کنفرانس خبری برگزار نشد.

مقام های آمریکایی پیش از این مذاکرات به رسانه های این کشور گفتند که هدف آنها ایجاد اعتماد بین دو کشور است تا بتوان راه همکاری های آتی در سوریه، اوکراین و سایر مسائل جهانی را همواره کرد.

این مقام ها گفته اند که در این مذاکرات خواهان پایان آزار دیپلمات های این کشور در روسیه هستند. درخواست دیگر آنها رفع ممنوعیت پذیرش کودکان روس توسط آمریکایی ها به عنوان فرزندخوانده است.

این مذاکرات حدود ده روز بعد از دیدار روسای جمهور دو کشور در جریان اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان انجام می شود.

از زمان همان دیدار رهبران بود که روسیه ناگهان فشار در مورد این دو مجتمع را افزایش داد.

دیمتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، گفته "مطلقا غیرقابل قبول" است که دولت آمریکا برای پس دادن دو ساختمان بسته شده "پیش شرط بگذارد" و استرداد آنها باید "بدون هیچ گونه بحثی" انجام شود.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه هم، تصرف ساختمان ها را "راهزنی در روز روشن" دانسته و تاکید کرده که این عمل، مشابه رفتار "مردمان شرافتمند" نیست.

هفته پیش روسیه اعلام کرد که در صورت حل نشدن مساله، انجام "اقدامات تلافی جویانه ویژه" را مد نظر قرار خواهد داد که از جمله، ممکن است شامل اخراج ۳۰ دیپلمات آمریکایی و تصرف ساختمان های متعلق به دولت آمریکا در روسیه شود.

در دسامبر (دی ماه) سال پیش، دولت باراک اوباما دو مجتمع دیپلماتیک دولت روسیه را در پی طرح اتهام حمله سایبری آن دولت علیه کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی بست. واشنگتن، همچنین ۳۵ دیپلمات روسیه را متهم کرد که ماموران اطلاعاتی مسکو هستند و خواستار خروجشان از ایالات متحده شد.

یک مجتمع در ساحل شرقی ایالت مریلند قرار دارد که گفته می شود 18 هکتار است و دارای امکانات تفریحی برای دیپلمات های روس مثل زمین تنیس و استخر شناست. اما به گفته مقام های آمریکایی همچنین دارای تجهیزات پیشرفته ارتباطی است که باعث شده از آن به عنوان یک پست جاسوسی استفاده شود.

مجتمع دیگر یک ویلای مجلل در لانگ آیلند نیویورک است که 49 اتاق دارد و مقام های آمریکایی شک دارند از آن هم به عنوان یک مرکز استراق سمع استفاده می شود.

دولت آقای اوباما از سوی دیگر، سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) و سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو) را تحریم کرد.

در آن زمان، رئیس جمهور وقت آمریکا گفت که تصمیم حمله سایبری علیه ستاد دموکرات ها فقط می‌توانسته در بالا‌ترین سطوح دولت روسیه اتخاذ شود.

مسکو اتهام مداخله در انتخابات آمریکا را به کلی بی ‌اساس می داند.

روسیه ابتدا در واکنش به اقدام باراک اوباما در بستن آن مجتمع ها هیچ واکنشی نشان نداده بود که با تمجید دونالد ترامپ روبرو شد. آقای ترامپ آن موقع در انتخابات برنده شده بود اما هنوز سر کار نیامده بود.

این مذکرات همزمان با فشارهای شدید در آمریکا بر خانواده آقای ترامپ در ارتباط با تماس ها با شهروندان روس پیش از انتخابات صورت می گیرد و ناظران می گویند دست او برای کاهش تحریم های روسیه کاملا باز نیست.