دختر آلمانی 'عضو داعش' در موصل دستگیر شد

موصل حق نشر عکس Getty Images
Image caption دختر آلمانی پس از تصرف موصل توسط نیروهای دولتی عراق دستگیر شد

دادستانی آلمان گزارش‌های مربوط به دستگیری یک دختر آلمانی در موصل به ظن ارتباط با داعش را در دست بررسی دارد.

روز سه‌شنبه، ٢٧ تیر (١٨ ژوئیه) منابع دادستانی آلمان اعلام کردند که گزارش‌هایی در مورد یک دختر شانزده ساله آلمانی دریافت کرده‌اند که در شهر موصل دستگیر شده است. براساس این گزارش‌ها، این شهروند آلمانی یکی از پنج زنی است که پس از باز پس گرفتن موصل از نیروهای داعش توسط نیروهای عراقی بازداشت شده‌اند.

شهر موصل در تابستان سه سال پیش به تصرف داعش درآمد و سرانجام هفته گذشته، نیروهای دولتی عراق توانستند با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا پس از چند ماه نبرد سرانجام این شهر را پس بگیرند. البته هنوز بخش‌هایی از محله قدیمی شهر در دست نفرات داعش است و درگیری بین دو طرف ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

نشریه آلمانی دی‌ولت در گزارشی در مورد این دختر آلمانی، که از او با نام لیندا و. نام برده، نوشته است که در جریان آزاد سازی موصل، پنج زن حامی داعش توسط نیروهای عراقی بازداشت شدند و این دختر آلمانی یکی از آنان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ویرانه‌های موصل چند روز بعد از پس گرفتن شهر

دادستانی کل ایالت ساکسونی در آلمان تحقیقاتی را به جریان انداخته تا مشخص شود که آیا این دختر همان نوجوانی است که تابستان گذشته در نزدیکی شهر درسدن در شرق آلمان ناپدید شد. پس از ناپدید شدن این دختر، پلیس محلی تحقیقاتی را آغاز کرد تا مشخص شود آیا بین او و گروه‌های اسلامگرای افراطی تماس‌هایی در ارتباط با برنامه‌ریزی عملیات تروریستی وجود داشته است یا نه.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عراقی نوشته است که ممکن است دختر بازداشت شده در اصل از کشورهای شرق اروپا و شاید روسیه بوده باشد. این خبرگزاری افزوده است که دختر بازداشتی به منظور درمان سوختگی شدید به بیمارستانی در عراق منتقل شده اما تحت نظر نیروهای امنیتی قرار دارد و ممکن است به زودی به سفارت کشورش تحویل داده شود.

دادستانی آلمان گفته است که یک دختر آلمانی حدود یک سال پیش ظاهرا به منظور عزیمت به عراق یا سوریه به ترکیه سفر کرد اما پس از آن، منابع اطلاعاتی رد او را گم کردند و اینک این احتمال وجود دارد که فرد بازداشتی در موصل همان دختر باشد.

به نوشته روزنامه آلمانی دی‌ولت، دختر آلمانی مورد نظر کوتاه مدتی پیش از ناپدید شدن در ترکیه از طریق اینترنت به اسلام گرویده بود.

هنوز منابع اطلاعاتی آلمان به گزارش این روزنامه واکنشی نشان نداده‌اند.

براساس برخی گزارش‌ ها، تا کنون نهصد و سی شهروند آلمانی به منظور پیوستن به داعش به عراق و سوریه سفر کرده‌اند که حدود ٢٠ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند. از این میان، حدود ٥ درصد افراد نوجوان هستند.

هم‌زمان، یک دیپلمات فرانسوی به رویترز گفته است که ده روز پیش همسر فرانسوی یک عضو داعش و چهار فرزندش در ویرانه‌های موصل جنگ زده بازداشت شدند و قرار است به فرانسه تحویل داده شوند. از شوهر این زن اطلاعی در دست نیست.

موضوعات مرتبط