ترامپ و پوتین دیدار فاش نشده دیگری در اجلاس گروه ۲۰ داشتند

U.S. President Donald Trump speaks with Russian President Vladimir Putin during their bilateral meeting at the G20 summit in Hamburg on 7 July حق نشر عکس AFP
Image caption عکس دیدار رسمی دو رهبر در هامبورگ آلمان که روز 7 ژوییه انجام شد

کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان اجلاس اخیر گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان یک دیدار دیگر داشتند که تاکنون فاش نشده بود.

محتوای این گفتگو دوم معلوم نیست اما رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که این دیدار ساعاتی پس از ملاقات رسمی دوجانبه آنها انجام شد.

در جریان دیدار رسمی روز ۷ ژوییه، دو رهبر برای بیش از دو ساعت درباره مسائل مختلف از جمله مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا صحبت کردند؛ این اولین دیدار رو در روی آنها بود، دیداری که بنابه گزارش ها بیش از حد انتظار - ۳۵ دقیقه مقرر - طول کشید و تلاش چند مقام آمریکایی برای کوتاه کردن آن بی نتیجه ماند.

واشنگتن پست گزارش می دهد که آقای ترامپ وسط یک مراسم پذیرایی شام صندلی خود را ترک کرد و در یک صندلی خالی در کنار آقای پوتین نشست.

بنا به گزارش ها آقای ترامپ تنها بود و آقای پوتین هم فقط یک مترجم رسمی به همراه داشت.

واشنگتن پست می نویسد که این ملاقات دوم برای تقریبا یک ساعت ادامه داشت.

کاخ سفید پس از انتشار گزارش آن دیدار دوم در رسانه ها آن را تایید کرد.

هم اکنون چند رشته تحقیقات درباره ادعای کمک روسیه به آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی در جریان است.

آقای ترامپ هرگونه آگاهی از این مساله را رد می کند. روسیه هم مکررا دخالت در انتخابات آمریکا را تکذیب کرده است.

ملاقات یا محاوره؟

تنها روایت از این دیدار دوم را آقای ترامپ در اختیار مقام های کاخ سفید گذاشت چون دستیاران آمریکایی آقای ترامپ در آن حضور نداشتند.

یک مقام این دیدار دوم را یک "محاوره مختصر" و نه یک "ملاقات دوم" توصیف کرده است.

این مقام افزود که یک مترجم روس در این دیدار به کار گرفته شد چون مترجم آمریکایی حاضر در مراسم شام روسی بلد نبود، بلکه مترجم زبان ژاپنی بود. آقای ترامپ در آن مهمانی کنار نخست وزیر ژاپن نشسته بود.

دیدار دوم دو رهبر را ابتدا ایان برمر، رئیس "گروه اوراسیا" که در آمریکا قرار دارد، در خبرنامه ای به مشتریان این گروه گزارش داد.

او گفتگوی ترامپ و پوتین را " خصوصی و پرشور" توصیف کرد و گفت عدم حضور یک مترجم آمریکایی باعث تعجب در مراسم شام شده بود. به گفته او هرچند سایر حاضران در مراسم مهمانی شاهد این دیدار بودند اما نمی توانستند صدای آنها را بشنوند.

آقای ترامپ می گوید در دیدار اول درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا مکررا از آقای پوتین سوال کرده بود.

او گفت: "من گفتم: کار تو بود؟ او گفت: نه، من نقشی نداشتم، به هیچ وجه. بعد برای بار دوم از او سوال کردم، این بار به شکلی کاملا متفاوت. او باز گفت: اصلا به هیچ وجه من نقشی نداشتم."

یک مقام ارشد اروپایی به واشنگتن پست گفت که غیرعادی نیست که رهبران گاه "به یک گوشه بروند" و در دیدارهای خصوصی شرکت کنند.

او گفت: "بخشی از منطق (این اجلاس ها) تماس های دوجانبه ای است که باعث می شود. برای من مساله خیلی مهم نیست، هرچند شاید ترامپ و پوتین کمی فرق داشته باشند."

درخواست شهادت پسر ترامپ

همزمان روز سه شنبه سناتور دایان فاینستاین، دمکرات ارشد کمیته قضایی سنا، گفت که رابرت مالر دادستان ویژه پرونده روسیه گفته است با شهادت دادن دونالد ترامپ جونیورو، پسر بزرگ رئیس جمهور آمریکا، و پال مانافورت مدیر وقت ستاد مبارزات انتخاباتی او مشکلی ندارند.

رئیس این کمیته، چاک گراسلی، که جمهوری خواه است قبلا گفته بود که می خواهد این دو نفر در برابر کمیته شهادت دهند.

آقای مالر که زمانی مدیر اف بی آی بوده حالا چند ماه است به عنوان دادستان ویژه برای تحقیق درباره این پرونده منصوب شده که بعد از اخراج جیمز کومی مدیر وقت اف بی آی از طرف آقای ترامپ بود.

ترامپ جونیور، پال مانافورت و جارد کوشنر داماد آقای ترامپ در ماه ژوئن با یک وکیل و حداقل دو شهروند دیگر روس دیدار کرده بودند که بعد از دریافت ای میلی بود که می گفت دولت روسیه می خواهد به کمپین ترامپ کمک کند.

به علاوه کمیته اطلاعاتی سنا هم سه شنبه تایید کرد که اکنون درباره آن دیدار هم تحقیق می کند. ریچار بر، رئیس این کمیته، ای میل های مربوط به آن ملاقات را جنبه خیلی مهمی از تحقیقات توصیف کرده.

بیشتر بخوانید: