رئیس ستاد ارتش فرانسه به خاطر کاهش بودجه دفاعی استعفا کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دو ویلیه بودجه دفاعی مکرون را برای حفظ توان دفاعی ارتش فرانسه کافی ندانسته است

رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه در اعتراض به برنامه کاهش بودجه دفاعی از سمت خود استعفا کرده است.

دفتر ژنرال پیر دو ویلیه در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه، ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه) تصمیم او به کناره‌گیری از این سمت را اعلام کرد. این تصمیم تنها چند روز پس از ابراز مخالفت علنی رئیس ستاد مشترک با بودجه دفاعی مورد نظر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری جدید فرانسه و واکنش آقای مکرون به این سخنان اتخاذ شده است.

ژنرال دو ویلیه هم در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرده گفته است که هدف او همواره حفظ آمادگی و توان دفاعی فرانسه بوده است اما با توجه به کاهش بودجه نظامی، انجام چنین ماموریت دشواری ناممکن شده است.

وی گفته است: "در شرایط جاری نمی‌توانم توانمندی نیروی دفاعی کشور را به نحوی که به اعتقاد من برای حفظ امنیت فرانسه و مردم فرانسه لازم است تضمین کنم."

ژنرال دو ویلیه افزوده است که به همین دلیل تصمیم گرفت از مقام خود استعفا کند و این استعفا مورد قبول رئیس جمهوری قرار گرفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مشخص نیست کاهش بودجه دفاعی فرانسه بر روابط دوستانه مکرون و ترامپ چه تاثیری خواهد داشت

خبر اختلاف نظر ژنرال دو ویلیه و آقای مکرون کوتاه مدتی قبل از برگزاری مراسم ۱۴ ژوئیه، روز ملی فرانسه که با سان و رژه نظامی همراه است، به رسانه‌های همگانی راه یافت. ظاهرا رئیس ستاد مشترک در جلسه غیرعلنی پارلمان فرانسه در مورد بودجه دولت جدید، به کاهش بودجه دفاعی به مبلغی حدود ۹۸۰ میلیون دلار اعتراض کرده بود.

یکی از برنامه‌های رئیس جمهوری جدید فرانسه کاهش هزینه‌های دولتی است و به گزارش رسانه‌ها، در این جلسه ژنرال دو ویلیه با لحنی توهین‌آمیز گفته بود که می داند سر ارتش کلاه گذاشته‌اند.

در واکنش به این اظهارات، رئیس جمهوری در سخنانی در جمع افسران عالیرتبه ارتش و خانواده‌هایشان گفت که "من تعهداتی به رای‌دهندگان داده‌ام و به هر حال، من فرمانده ارتش هستم."

فرانسه عضو پیمان ناتو است اما برخلاف ایالات متحده و بریتانیا، به تعهد کشورهای عضو برای اختصاص دست کم ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی به بودجه دفاعی عمل نکرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بر اجرای این بخش از تعهدات کشورهای عضو تاکید داشته است و مشخص نیست کاهش بودجه دفاعی فرانسه بر روابط دوستانه او با امانوئل مکرون چه تاثیری خواهد گذاشت.

آقای ترامپ در طول سفر اخیر به فرانسه برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد ورود ایالات متحده به جنگ اول جهانی که همزمان با مراسم روز ملی فرانسه برگزار شد، روابط گرمی با رئیس جمهوری فرانسه برقرار کرد.

ارتش فرانسه علاوه بر همکاری با ناتو، در مواردی برای ماموریت‌های نظامی به برخی کشورهای مستعمره سابق این کشور در آفریقا نیز اعزام شده است.

موضوعات مرتبط