زن مینی‌ژوپ پوش در عربستان آزاد شد

حق نشر عکس Twitter
Image caption ویدیوی خلود در حال قدم زدن در یک روستا در اسنپ‌چت منتشر شد

مقام‌های عربستان سعودی اعلام کردند که زن جوانی که ویدیوی قدم زدن او با مینی‌ژوپ در یک روستا خبرساز شده بود، بدون آن که اتهامی به او وارد شود، آزاد شده است.

بیانیه وزارت اطلاع‌رسانی عربستان می‌گوید که پرونده مربوط به ویدیوی این زن، که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت، بسته شده است.

روز سه‌شنبه پلیس عربستان سعودی از این زن جوان بازجویی کرده بود. تلویزیون دولتی عربستان پیشتر خبر داده بود که پرونده این زن که در روستای اشقیر "لباس نامناسبی به تن داشته" به دادستانی ارجاع شده است.

دیروز سه‌شنبه ۱۸ ژوییه (۲۷ تیر) روزنامه‌های سعودی از یک سخنگوی پلیس نقل کردند که این زن در جریان بازجویی گفته است که انتشار ویدیو کار او نبوده است.

روزنامه‌های محلی گزارش دادند که این زن، با نام خلود، "اعتراف کرده" که با همراهی مردی محرم، به روستای تاریخی اثریه، مکان ضبط ویدیوی جنجالی رفته است.

انتشار فیلمی از این زن با پوششی که در عربستان برای زنان ممنوع است، جار و جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد و عده‌ای خواهان مجازات او به خاطر زیر پاگذاشتن قوانین شرع شدند.

اما گروهی هم از این زن دفاع کردند و"شجاعت" او را ستودند.

در عربستان سعودی زنان معمولا با "عبایه"، نوعی لباس گشاد و بلند، در مکان‌های عمومی ظاهر می‌شوند و بعضی از آنها سر و چهره خود را هم می‌پوشانند.

ممنوعیت رانندگی، جداسازی از مردان غیر محرم و نیاز به اجازه کتبی از مردی محرم (معمولا پدر، همسر یا برادر) برای سفر و کار از جمله محدودیت‌هایی که زنان سعودی با آن روبرو هستند.

ویدیوی جنجالی اولین بار در اسنپ‌چت و از سوی کاربری با نام "مدل خلود" منتشر شد.

در این ویدیو زنی دیده می‌شود که در کوچه‌های خلوت قلعه‌ای در روستای تاریخی اشقیر در حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال ریاض، پایتخت در حال قدم زدن است.

این روستا در استان نجد واقع شده که یکی از محافظه‌کارترین مناطق در عربستان سعودی به حساب می‌آید و محل تولد بنیانگذار فرقه وهابیت است.

موضوعات مرتبط