تمرینات نظامی چهار کشور منطقه و آمریکا در تاجیکستان

تمرینات نیروهای ارتش تاجیکستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان و آمریکا
Image caption در این تمرینات نیروهای ارتش تاجیکستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان و آمریکا شرکت کرده‌اند

بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای امنیتی از برخی کشورهای آسیای میانه و جنوبی و آمریکا در حال برگزاری تمریناتی نظامی زیر عنوان "همکاری منطقهای ۲۰۱۷" در تاجیکستان هستند.

الیزابت میلارد، سفیر آمریکا در تاجیکستان، روز چهارشنبه ۲۸ تیر در نشستی خبری در ارتباط با این تمرینات گفت که این مانورها که به طور سالیانه از سال ۲۰۰۴ به این سو برگزار می‌شود، بخش مهمی از برنامه همکاریهای نظامی آمریکا و تاجیکستان در سال ۲۰۱۷ است.

این تمرینات از ۱۰ ژوئیه شروع شده و تا ۲۳ ژوئیه ادامه خواهد داشت و همچنین شامل تمریمات جداگانه صحرایی نیروهای امنیتی تاجیکستان و آمریکا در منطقه "فخر آباد" در جنوب شهر دوشنبه از ۱۷ تا ۲۱ ژوئیه، است.

در این تمرینات، نیروهای ارتش تاجیکستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان و آمریکا شرکت دارند. نمایندگان وزارت دفاع قزاقستان هم به عنوان ناظر فرآیند انجام این تمرینات را مشاهده می کنند. رهبری تمرینات و عملیاتهای مربوط به آن را نیروهای مسلح تاجیکستان برعهده دارند.

گفته شده است که این تمرینات الگویی از یک عملیات صلح‌آفرینی است که با اقدامات سازمان ملل در جهت مبارزه با تروریسم، امنیت مرزی، هماهنگی برای رفع پیامدهای حوادث طبیعی و حفظ ثبات وفق داده شده است.

پیشتر اعلام شده بود که خبرنگاران به محل تمرینات صحرایی در "فخرآباد" هم دعوت می شوند، ولی این تصمیم لغو شده است. خبرنگاران توانستند تنها در کاخ افسران تاجیکستان در مرکز شهر دوشنبه با نحوه کار این نیروها آشنا شوند.

آمادگی در برابر تهدیدها

Image caption الیزابت میلارد، سفیر آمریکا در تاجیکستان گفت این تمرینات به طور سالیانه از سال ۲۰۰۴ به این سو برگزار می شود

به گفته سفیر آمریکا در تاجیکستان، در این مدت آمریکا به تاجیکستان بیش از ۲۶۲ میلیون دلار کمکهای امنیتی برای حمایت از تمامیت ارضی، مراقبت از مرزهایش در برابر تهدیدهای فرامرزی، و تقویت سطح آموزشی و حرفه ای نیروهای امنیتی کشور، ارائه داده است.

خانم میلارد افزود: "ما برای دستیابی به اهداف مشترکی که از پیشبرد امنیت و ثبات منطقه و تقویت شراکت و دوستی عبارت است، تلاش می کنیم. این گونه فرصتها کمک می کند که ما از تجارب همدیگر و راهکارهای بهتری برای انجام ماموریتهای صلح بانی، تامین امنیت مرزها و ایجاد ثبات سبق بگیریم."

به گفته سفیر آمریکا در تاجیسکتان، برگزاری این تمرینات در تاجیکستان بویژه در سال جاری که با ۲۵ سالگی برقراری روابط دیپلماتیک میان تاجیکستان و آمریکا مصادف است، اهمیت ویژه ای دارد. و آمریکا به برگزاری این گونه تمرینات به گفته او سودمند با شریکان منطقه ای خود ادامه می دهد.

خانم میلارد با اشاره به نامه اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به همتای تاجیکش افزود که آمریکا متعهد است به تاجیکستان و کشورهای دیگر آسیای میانه در تامین امنیت و ثبات منطقه کمک کند، بویژه از طریق ایجاد ظرفیتها برای مقابله با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از اشاعه جنگ افزارهای کشتار جمعی.

مقامهای تاجیکستان هم برگزاری این تمرینات را برای آمادگی نیروی ارتش این کشور به رفع خطرات امنیتی مهم می دانند.

نورالدین ستارف، یک مسئول وزارت دفاع تاجیکستان، گفت: "این تمرینات دوستی و همکاری ما را تقویت می کند، ما از تجربه همدیگر می آموزیم، نیروهای مسلح ما با کسب این تجربه می توانند در آینده هر گونه عملیات را در بیرون از مرزهای کشورمان هم، از جمله در مبارزه با تروریسم، انجام بدهد."

گای زیرو، از مسئولان آمریکایی، گفت ماهها برای برنامه ریزی و برگزاری این تمرینات صرف شده و کشورهای عضو تلاشهای زیادی در این زمینه انجام داده اند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این تمرینات با توجه به تهدیدهای امنیتی اخیر در شمال افغانستان دایر می شود، گفت که این تمرینات به مشکلات مرزی ربطی ندارد.

"همکاری مهم تر است"

Image caption گای زیرو، از مسئولان آمریکایی، گفت این تمرینات به مشکلات مرزی ربطی ندارد

آقای زیرو افزود: "من مطمئنم که نیروهای امنیتی کشورهای منطقه حالا برای مقابله با خطرات بالقوه آمادگی بهتری دارند. این فرصتی است که نهادهای مختلف نظامی از کشورهای مختلف برای تمرین انجام عملیات مشترک با هم کار کنند و تجربه خود در مدیریت و هماهنگی برای واکنش مشترک به چالشهای بالقوه را بهتر سازند."

ضمنا، تمرینات "همکاری منطقه ای" تنها فرصتی برای بازآموزی نیروهای تاجیکستان و کشورهای دیگر منطقه همراه با آمریکائیان نیست. طی پانزده سال اخیر بسیاری از نیروهای امنیتی تاجیکستان در داخل این کشور و در آمریکا دوره های ویژه بازآموزی و تمرینات مشترکی را پشت سر کرده اند.

از جمله آنهایی که این گونه تمرینات و دوره های بازآموزی را پشت سر گذرانده اند، گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان، بود که در بهار سال ۲۰۱۵ به نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوست. آمریکا برای کسب اطلاع درباره مکان بود و باش او که طبق برخی گزارشها وزیر جنگ داعش شده است، سه میلیون دلار پاداش وعده کرده است.

Image caption نورالدین ستارف، یک مسئول وزارت دفاع تاجیکستان، گفت این تمرینات دوستی و همکاری ما را تقویت می کند

در پاسخ به این سؤال که آیا در برنامه ریزی این گونه تمرینات موارد احتمالی پیوستن افراد تمرین دیده به گروههای تندرو مانند قضیه حلیمف در نظر گرفته می شود، آقای زیرو گفت: "من از این قضیه آگاهم، اما برای ما حالا همکاری و هماهنگی منطقه ای برای حل مسایل بزرگتری مهم است. اگر چنین مواردی رخ دهد، این بیشتر به خود کشورهای شرکت کننده برمی گردد که می خواهند با این گونه افراد چه کار کنند."

در همین حال، کارشناسان می گویند که یکی از اهداف برگزاری تمرینات سالیانه نیروهای آمریکایی با نظامیان برخی از کشورهای آسیای میانه و جنوبی تقویت همکاریهای نظامی میان کشورهای این دو منطقه است.

آمریکا از بیش از ۱۰ سال پیش استراتژی خود در آسیای میانه را تغییر داده و برای همگرایی بیشتر کشورهای این منطقه با کشورهای آسیای جنوبی و فاصله گرفتن آنها با روسیه تلاشهای انجام می دهد، هرچند در این مدت نفوذ نظامی روسیه در برخی از کشورهای منطقه، بویژه تاجیکستان، افزایش یافته است.

موضوعات مرتبط