حکم دادگاه هاوایی در مورد معافیت بستگان از دستور ترامپ تایید شد

دیوان عالی آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption دیوان عالی آمریکا شکایات از حکم ترامپ را در پاییز به طور کامل بررسی خواهد کرد

دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه با رد درخواست دولت ترامپ گفته است که پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و بعضی دیگر از خویشاوندان شهروندان آمریکا هم از دستور منع سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا معاف خواهند بود.

با این حال دادگاه در بخش دیگری از حکم خود به نفع آقای ترامپ گفت که دولت او در اعمال منع ورود پناهجویان آزادی بیشتری دارد.

این محدودیت ها بخشی از دستور منع سفر شهروندان ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن است که در ماه مارس از طرف رئیس جمهور آمریکا صادر شده بود اما بار دیگر در دادگاه به چالش گرفته شده است.

دیوان عالی در ماه ژوئن حکم داده بود که دستور آقای ترامپ موقتا می تواند اجرا شود مگر آنکه کسانی که قصد ورود به آمریکا را دارند دارای پیوندی قوی با جامعه آمریکا باشند. اینها شامل بستگان نزدیک، داشتن پذیرش تحصیلی و پیشنهاد کار می شد.

یک دادگاه فدرال در ایالت هاوایی پنجشنبه هفته پیش حکم داده بود که دولت ترامپ تعریفی غیرمنطقی از "روابط نزدیک خانوادگی" ارائه کرده است.

آن دادگاه گفت که پیوند قوی شامل حال پدربزرگ، مادربزرگ، نوه، برادرزاده، خواهرزاده، خاله، دایی، عمو، عمه و فرزندان آنها هم می شود. اینها قبلا جزو تعریف دولت از خویشاوند نزدیک نبود.

به این ترتیب با حکم دیوان عالی منع سفر ۹۰ روزه شهروندان این شش کشور شامل این افراد نخواهد شد.

دیوان عالی حکم خود را در واکنش به درخواست دولت ترامپ، که به حکم دادگاه هاوایی اعتراض داشت، صادر کرد.

براساس اسناد دادگاه تصمیم دیوان عالی در مورد پناهندگان می تواند مانع سفر حداکثر ۲۴ هزار پناهجو که با سازمان های اسکان مجدد در آمریکا ارتباط دارند شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات ضد ممنوعیت ورود اتباع کشورهای مسلمان در هاوایی

حکم دیوان عالی موقتی است. همزمان شعبه نهم دادگاه تجدید نظر در سانفرانسیسکو مشغول بررسی درخواست دیگری در همین مورد است.

دیوان عالی در پاییز آینده استدلال های دولت و مخالفان طرح منع سفر شهروندان این کشور را به طور کامل بررسی خواهد کرد.

داگلاس چین، دادستان کل هاوایی، از حکم دیوان عالی استقبال کرد.

او در بیانیه ای نوشت: "این حکم موید درستی این حرف ما بود که دولت ترامپ در تلاش برای جدا نگه داشتن خانواده ها از همدیگر فراتر از اختیاراتش عمل کرده است."

بیشتر بخوانید: