واکنش‌ها به شکست جمهوری‌خواهان در لغو قانون بیمه اوباما

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان حق نشر عکس EPA
Image caption پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان ضمن تاسف از این شکست به جمهوری‌خواهان گفت "نباید تسلیم شوند" هر چند اکنون او خود را بر اصلاح نظام مالیاتی متمرکز خواهد کرد

پس از آن که سناتورهای جمهوری‌خواه برای سومین روز متوالی نتوانستند طرح‌های پیشنهادی خود را برای لغو و جایگزینی قانون بیمه همگانی باراک اوباما به تصویب برسانند، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه از احساس "سرافکندگی و ناامیدی" سخن گفته است.

آقای رایان همچون بسیاری از دیگر نمایندگان کنگره آمریکا از این که با وجود در دست داشتن اکثریت در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، جمهوری‌خواهان نتوانسته‌اند تلاش‌های هفت ساله خود برای الغاء قانون بیمه همگانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به تصویب رسیده را به جایی برسانند و حتی به جای لغو کامل آن بخش‌هایی از آن را الغاء کنند، گفته احساس "سرخوردگی" می‌کند.

بامداد جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) نسخه تلطیف شده طرح جمهوری خواهان که فقط به لغو بخش‌های بحث برانگیز این قانون بسنده کرده بود با ۵۱ رای مخالف در برابر ۴۹ رای موافق رد شد.

سناتور جان مک‌کین، جمهوری‌خواه برجسته و کهنه‌کار که با وجود عمل جراحی سرطان با صورتی زخمی تنها برای حضور در رای‌گیری‌ها به واشنگتن بازگشته بود، یکی از سه جمهوری‌خواهی بود که با پیوستن به ۴۸ سناتور دموکرات، مانع از تصویب نسخه "تُنک شده" هم حزبی‌هایش شد.

در چند روز گذشته سنا دو بار دیگر هم برای الغاء و جایگزین کردن این قانون بیمه به رای نشست که در هر دوبار دموکرات‌ها موفق شدند با جذب چند سناتور جمهوری‌خواه، مانع از تصویب آنها شوند.

با احتساب ناکامی بامداد جمعه، اکنون ناظران در واشنگتن سرنوشت تلاش‌های هفت ساله جمهوری‌خواهان برای لغو این قانون را "شکستی مفتضحانه" ارزیابی می‌کنند و از آن به عنوان یکی دیگر از شعارهای بزرگ دونالد ترامپ که اکنون "شبیه به یک رویای دور دست به نظر می‌رسد" می‌خوانند.

بیشتر بخوانید

یکی از علل اصلی شکست این طرح‌ها نامشخص بودن تکلیف بیمه خدمات درمانی مجانی برای اقشار محروم بود که در قانون فعلی پیش‌بینی شده اما جمهوری‌خواهان هیچ‌گاه نتوانستند جایگزین مناسبی برای آن ارایه کنند تا آنجا که دیوان محاسبات کنگره آمریکا که یک نهاد فراحزبی در بدنه کنگره این کشور است پیش‌بینی کرد در صورت لغو قانون فعلی و جایگزینی آن با نسخه بسیار تلطیف یافته پیشنهادی از سوی جمهوری‌خواهان، حدود ۱۶ میلیون آمریکایی در ۱۰ سال آینده بدون بیمه درمانی خواهد ماند و هزینه ماهانه بیمه‌شدگان هم حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

با وجود این، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان روز جمعه ضمن ابراز تاسف از این شکست به جمهوری خواهان گفت "نباید تسلیم شوند" هر چند اکنون او خود را بر اصلاح نظام مالیاتی متمرکز خواهد کرد؛ یکی دیگر از شعارهای اصلی دولت آقای ترامپ که وعده داده مالیات گروه‌های صنعتی و طبقه متوسط جامعه آمریکا را کاهش دهد.

در همین حال، میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا روز جمعه شکست سه باره در رای‌گیری را "لحظه سرافکندگی" خواند و گفت زمان آن رسیده که از این قضیه عبور کنیم.

با وجود این، آقای بروکز، نمانیده ایالت آلاباما میچ مک‌کانل را مقصر دانسته و گفته این شکست متوجه رهبری حزب است؛ آنجا بود که به بن‌بست رسیدیم. اگر مک کانل اینجا نتواند کار را پیش ببرد، چه طور قادر خواهد بود که مابقی برنامه‌های رئیس‌جمهوری را در سه سال و نیم آینده به مقصد برساند."

آقای بروکز حتی هشدار داده که سناتور مک‌کانل باید در تلاشی جدید برای دست کم اصلاح بخش‌هایی از قانون بیمه درمانی باراک اوباما اقدام کند یا استعفاء دهد.

در واکنشی دیگر، نماینده ایالت آیوا تقصیر این شکست را متوجه سناتور جان مک کین کرده که به عنوان پنجاه و یکمین رای مخالف، مانع از پیروزی جمهوری‌خواهان دست کم در تصویب طرح تُنک شده آنها شد.

اما جان کیسیک، فرماندار ایالت اوهایو که خود یک جمهوری‌خواه است و سال گذشته نامزد ریاست‌جمهوری هم شده بود، با حمایت از تصمیم سناتور مک‌کین آن را "شجاعانه و مدبرانه" توصیف کرده است.