ترامپ رئیس دفتر خود را عوض کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption راینس پریبس (راست) جای خود را به جان کلی (چپ) می‌دهد که آقای ترامپ او را ستاره کاربینه خود نامیده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی از تصمیم خود برای کنارگذاشتن رینس پریبس، رئیس دفتر خود و جانشینی او با ژنرال جان کلی، وزیر امنیت داخلی، خبر داده است.

او عصر روز جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) یک بار دیگر نه از طریق مجاری رسمی که با انتشار توییتی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "خوشوقتم که به عرض همگان برسانم، ژنرال جان اف کلی رئیس دفتر جدید خواهد بود. او یک آمریکایی بزرگ است."

بدین ترتیب، راینس پریبس، رئیس دفتر فعلی آقای ترامپ که در دو روز گذشته و پس از سرکار آمدن مدیر ارتباطات جدید کاخ‌سفید درگیر یک نزاع داخلی شده و از سوی آقای اسکارموچی به خبرچینی و افشا کننده اخبار داخل کاخ‌سفید متهم شده بود، بعد از تنها شش ماه حضور در کاخ سفید کنار می‌رود.

بیشتر بخوانید

+'ناکامی سیاسی' برای ترامپ؛ سنای آمریکا به لغو اوباماکر رای نداد

+ سنا طرح لغو و جایگزینی اوباماکر را یک گام دیگر پیش برد

+ برای دومین روز متوالی سنای آمریکا به ترامپ نه گفت

همزمان رسانه‌های آمریکا از استعفای آقای پریبس در روز پنجشنبه (دیروز) خبر داده‌اند و به نقل از سارا هوکابی، سخنگوی کاخ‌سفید گزارش کرده‌اند که اختلاف میان آقای ترامپ و رینس پریبس، از حدود دو هفته گذشته بالا گرفته بوده است.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption آقای ترامپ با انتشار توییتی از انتصاب رئیس دفتر جدیدش خبر داد

او که پیش از ورود به کاخ سفید و در دوران انتخابات سال گذشته دبیر حزب جمهوری‌خواه بود، نقش مهمی در کارزارهای انتخاباتی آقای ترامپ داشت اما آن طور که ناظران می‌گویند این وکیل جوان "همواره منافع حزب جمهوری‌خواه را مقدم بر وفاداری مطلق" به آقای ترامپ می‌دانسته است، موضوعی که به نظر می‌رسد نتوانسته موقعیت او را در کاخ‌سفید و به عنوان رئیس دفتر آقای ترامپ حفظ کند.

برکناری راینس پریبس، به عنوان رئیس دفتر دونالد ترامپ، نام او را به عنوان کسی که کوتاه‌ترین دوره حضور در این پست را در میان روسای دفتر رییس‌جمهوران چند دهه گذشته آمریکا را داشته، ثبت می‌کند.

ژنرال جان کلی که اکنون به عنوان رئیس دفتر کاخ‌سفید معرفی شده، وزیر امنیت داخلی دولت آقای ترامپ بود و چهره برجسته‌ای در امور مرزبانی این کشور محسوب می‌شود؛ عرصه‌ای که یکی دیگر از شعارهای اصلی آقای ترامپ، یعنی احداث دیوار مکزیک، فعلا معطل مانده است.

بنابر این گزارش‌ها، ژنرال جان کلی، کار خود به عنوان رئیس دفتر جدید را از دوشنبه آینده آغاز خواهد کرد و همزمان قرار است هیات دولت در کاخ‌سفید تشکیل جلسه دهد؛ جایی که جف سشنز، وزیر دادگستری، که او هم در دو هفته گذشته با انتقادهای ریز و درشت آقای ترامپ روبرو بوده، پس از مدت‌ها هم سخن نشده با آقای ترامپ باید روبروی او بنشیند.

در واکنش به این خبر، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه در بیانیه‌ای نوشته: "من بی‌نهایت به راینس پریبس افتخار می‌کنم و بسیار سربلندم که او را دوست خودم بخوانم."

پل رایان که بیانیه خود را از طریق حساب توییتری رئیس مجلس نمایندگان منتشر کرده گفته: "راینس پریبس کسی است که هر چه در توان داشته برای حزبش و کشورش در طَبق اخلاص گذاشته. او آدمی است که از کنوشا در ایالت ویسکانسن به حزب جمهوری خواه پیوست، در ترمیم و بازتوانی دبیرخانه ملی حزب نقش محوری داشت و به عنوان رئیس دفتر کاخ‌سفید برگزیده شد. او با قابلیت و همدلانه به رئیس جمهور و مردم آمریکا خدمت کرد. دستاوردهایی او بسیارند و او همه آنها را با وقار و کلاس به دست آورده است. من بی نهایت به او افتخار می کنم و با سربلندی از دوستی خودم با او یاد می‌کنم."

حق نشر عکس Twitter
Image caption پل رایان در پایان بیانیه خود برای ژنرال جان کلی که قرار است از روز دوشنبه جایگزین آقای پریبس شود، آرزوی موفقیت کرده

همزمان کنار گذاشتن راینس پریبس که سابقه مهمی در حزب جمهوری‌خواه دارد و رابطه نزدیکی هم با پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان که برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه محسوب می شود، احتمالا به بروز اختلاف میان کاخ‌سفید و کنگره که هر دو مجلس آن در دست جمهوری‌خواهان است می‌انجامد.

این تغییر می‌‎تواند جنجالی‌ترین خبر در پایان یک هفته پرحادثه برای آقای ترامپ محسوب شود که در الغاء طرح بیمه درمانی همگانی باراک اوباما ناکام ماند اما اکنون با این تغییر توجه رسانه‌های آمریکا را خیلی زود از مساله شکست جمهوری‌خواهان در الغاء و جایگزینی اوباماکر متوجه تلاطم در تیم مدیریتی دفتر خود کرده است.

حق نشر عکس A Wall Street Journal photographer captured a tens
Image caption اختلاف علنی میان آنتونیو اسکارموچی، مدیر جدید ارتباطات کاخ‌سفید (راست) و رینس پریبس، رئیس دفتر اخراجی (چپ) آقای تراامپ در دو روز گذشته نقل محافل خبری آمریکا بود