استرالیا: نقشه تروریستی برای ساقط کردن هواپیما را خنثی کردیم

فرودگاهی در استرالیا حق نشر عکس AFP

پس از آنکه نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرد که واحد ضد تروریسم پلیس این کشور چهار نفر را بازداشت کرده که مشغول برنامه‌ریزی برای ساقط کردن یک هواپیما بوده‌اند، گزارشها از این کشور حاکی از افزایش تذابیر امنیتی در فرودگاهها است.

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا، اواخر دیروز (شنبه ۲۹ ژوئیه/۷ مرداد) گفت در پی یک عملیات گسترده اطلاعاتی پلیس این کشور توانسته افرادی را شناسایی و طی یک حمله بازداشت کند که قصد داشتند ناوگان هواپیمایی استرالیا را هدف قرار دهند.

پلیس ضدتروریسم سیدنی، عصر شنبه به محله‌هایی در حومه سیدنی یورش برد و چهار نفر را که گفته شده مظنونان این توطئه بوده‌اند، بازداشت کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در سیدنی می‌گوید زنی که شوهر و پسرش در جریان این یورش بازداشت شده‌اند گفته آنها هیچ ارتباطی با گروه‌های افراطی‌گرا ندارند.

با وجود این تحول، سطح هشدار حملات تروریستی در استرالیا تغییری نکرده و همچنان در سطح "محتمل" قرار دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تدابیر امنیت ویژه‌ای در فرودگاه‌های استرالیا اتخاذ شده است

شنبه شب به وقت سیدنی اندرو کالوین، رئیس پلیس فدرال استرالیا گفت چهار نفری که بازداشت شده‌اند متهم به توطئه‌چینی هستند که از "عقاید اسلام‌گرایانه" الهام گرفته است.

"در چند روز گذشته ما به اطلاعاتی دست یافتیم که از نقشه چند نفر برای اجرای یک حمله تروریستی از طریق یک وسیله انفجاری دست‌ساز خبر می‌داد."

پلیس هنوز از جزئیات این نقشه، نظیر زمان و مکان احتمالی آن گزارشی منتشر نکرده اما گفته انتظار دارد جزئیات بیشتری در جریان بازجویی از مظنونان به دست آید.

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس با یورش به محله‌هایی در حومه سیدنی چهار نفر را بازداشت کرده است