اعلام حمایت آمریکا از جمهوری‌های بالتیک علیه 'تهدید روسیه'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن خود را به تامین امنیت کشورهای بالتیک در صورت حمله روسیه متعهد می داند

مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن خود را به تامین امنیت کشورهای بالتیک در صورت حمله روسیه متعهد می داند.

آقای پنس امروز دوشنبه ۳۱ ژوییه (۹ مرداد)، در سخنانی در تالین پایتخت استونی، روسیه را بزرگترین "تهدید امنیتی" کشورهای بالتیک دانست و تاکید کرد که حمله به هریک از اعضای ناتو، به معنی حمله به تمام اعضای آن خواهد بود.

این اظهارات، در شرایطی بیان شده که تنش میان روسیه و واشنگتن اوج گرفته و دولت ولادیمیر پوتین از واشنگتن خواسته تعداد دیپلمات های خود را در مسکو کاهش دهد.

دستور خروج دیپلمات های آمریکایی، در واکنش به تصویب تحریم های جدید در کنگره ایالات متحده علیه روسیه صادر شده است.

کشورهای بالتیک، استونی، لیتوانی و لتونی هستند که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از جمهوری های این کشور بودند ولی در سال های بعد از فروپاشی، به عضویت ناتو و اتحادیه اروپا در آمدند.

این سه کشور، مسکو را بزرگترین تهدید امنیتی خود می دانند و نگرانی آنها، به ویژه بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ شدت گرفته است.

جمهوری های بالتیک، دارای وسعت و جمعیت ناچیزی هستند و برای حفظ خود در مقابل تهدید احتمالی روسیه، به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اتکا دارند.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، تردیدهایی جدی در مورد میزان تعهد دولت جدید آمریکا به دفاع از اعضای ناتو در صورت حمله به آنها ایجاد شده بود.

این تردید، به ویژه زمانی شدت گرفت که آقای ترامپ در جریان سفر ماه مه خود به اروپا، از تاکید بر تعهد امنیتی آمریکا خودداری کرد.

البته وی پس از این سفر، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن، بر تعهد ایالات متحده بر حفظ امنیت سایر اعضای ناتو تاکید کرد.