بزرگترین محاکمه متهمان کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد

متهمان حق نشر عکس AFP
Image caption متهمان همران با ماموران امنیتی در یک صف طویل به محل برگزاری محاکمه وارد شدند

محاکمه نزدیک به ۵۰۰ نفر از متهمان به ارتباط با کودتای نافرجام ماه ژوئیه سال گذشته در ترکیه به طور هم‌زمان آغاز شده است.

روز سه شنبه، ۱۰ مرداد (۱ اوت)، دادگاه رسیدگی به پرونده ۴۸۶ نفر به اتهام ارتباط با کودتای سال گذشته و اقدام برای سرنگونی دولت ترکیه در بزرگترین تالار دادگاه ترکیه در حومه آنکارا، پایتخت، آغازشده است. تصاویر تلویزیونی متهمان را نشان داده که در یک صف طولانی وارد دادگاه می‌شدند. هر یک از متهمان را دو مامور ژاندارمری و یک سرباز مسلح همراهی می‌کردند.

در جلسه روز سه‌شنبه، ۴۶۱ تن از متهمان به محل دادگاه آورده شدند. هفت نفر از متهمان فراری هستند و به طور غیابی محاکمه می‌شوند و محاکمه بقیه، که در بازداشت هستند، بعدا صورت خواهد گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption شماری از طرفداران دولت و اعضای خانواده کشته‌شدگان کودتا علیه متهمان شعار می‌دادند و خواستار شدیدترین مجازات برای آنان بودند

تالار دادگاه که در یک مجتمع زندان در خارج از آنکارا ساخته شده، گنجایش بیش از هزار و پانصد نفر را دارد و در ماه فوریه هم سیصد نفر دیگر به اتهام قتل یا توطئه قتل در همین محل محاکمه شدند. آنان نیز در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه بازداشت شده بودند.

هنگام ورود متهمان به محل برگزاری محاکمه، تعدادی از طرفداران دولت و اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان کودتا در برابر دوربین‌های تلویزیونی شعار "اعدام باید گردد" سر دادند، درحالی که تکه طناب‌هایی با حلقه دار را به سوی متهمان پرتاب می‌کردند.

مجازات اعدام در ترکیه در سال ۲۰۰۴ لغو شده است.

هم‌زمان، شعارهای "شهدا زنده‌اند، ملت تفرقه نمی‌پذیرد" هم شنیده می‌شد و بعضی از حاضران در محل بطری‌های آب به سوی متهمان پرتاب می‌کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در اطراف محل برگزاری محاکمه تدابیر امنیتی ویژه برقرار شده است

به گزارش خبرگزاری آناتولی، حفاظت از محل دادگاه بر عهده بیش از هزار و صد تن از نیروهای امنیتی است و در خارج ساختمان، چند دستگاه خودرو زرهپوش هم مستقر شده است.

براساس پرونده‌ای که دادستانی این دادگاه تشکیل داده، متهمان این پرونده با فعالیت یک پایگاه هوایی در نزدیکی آنکارا در جریان کودتا مرتبط بوده‌اند. براساس کیفرخواست، آنان با اعزام هواپیما از پایگاه هوایی واقع در شمال غرب پایتخت، ساختمان پارلمان ترکیه را بمباران کردند. مقامات امنیتی ترکیه این پایگاه را مقر اصلی برنامه‌ریزی و فرماندهی کودتا می‌دانند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گولن از "متهمان فراری" این پرونده است

متهمان این پرونده با اتهامات مختلف، از قتل گرفته تا نقض قانون اساسی و توطئه ترور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری مواجه هستند و بعضی از آنان در صورت محکومیت، ممکن است به حداکثر مجازات یعنی حبس ابد محکوم شوند.

از جمله متهمان "فراری" این پرونده، فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکاست که دولت ترکیه او را به صدور دستور اجرای کودتا متهم کرده است. آقای گولن این اتهام را به شدت تکذیب کرده و طرفداران او معتقدند که آقای اردوغان در نظر دارد با بهره‌برداری از اقدام به کودتا در سال گذشته، طرفداران این روحانی ترک را سرکوب کند.

یک فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه، یک استاد الهیات دانشگاه و یک تاجر عمده از جمله متهمانی هستند که روز سه‌شنبه در دادگاه حاضر شدند.

در روز اجرای کودتا، کودتاگران رئیس ستاد ارتش ترکیه و تعدادی دیگر از فرماندهان ارشد ارتش را در پایگاه هوایی مورد نظر به گروگان گرفتند و آنان صبح روز بعد آزاد شدند. در شب اجرای کودتا، هواپیماهای نظامی سه بار ساختمان پارلمان را بمباران کردند.

از زمان کودتای نافرجام سال گذشته تا کنون، بیش از پنجاه هزار نفر به ظن ارتباط یا طرفداری از فتح‌الله گولن در ترکیه بازداشت شده‌اند. بازداشت آنان، همراه با پاکسازی گسترده مظنونان به حمایت از گولن از نهادهای مختلف در ترکیه، براساس قانون وضعیت اضطراری صورت گرفته که پس از شکست کودتا در ترکیه برقرار شده است.

موضوعات مرتبط