دونالد ترامپ متن بیانیه پسرش درباره روسیه را 'به او دیکته کرده'

جنجال بر سر دیدار سال گذشته دونالد ترامپ پسر و وکیل روسی ادامه دارد حق نشر عکس AFP
Image caption جنجال بر سر دیدار سال گذشته دونالد ترامپ پسر و وکیل روسی ادامه دارد

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شخصا متن بیانیه‌ای را که پسرش درباره ملاقات با وکیل روسی منتشر کرد، به او دیکته کرده است.

این دیدار حدود یک سال پیش و در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفته بود.

بر اساس این بیانیه، دونالد ترامپ جونیور و ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل روسی، در این دیدار عمدتا درباره تقبل سرپرستی کودکان روسی در آمریکا صحبت کرده‌اند.

دونالد ترامپ پسر به نوعی اذعان کرده که این ملاقات را بعد از آن پذیرفته که فهمیده ممکن است بتواند اطلاعات "مخربی" عیله هیلاری کلینتون، رقیب پدرش به دست آورد.

رئیس جمهوری آمریکا همواره اتهامات مربوط به تبانی با روسیه را رد کرده است.

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا به کمک یک کمیته ویژه هم اکنون در حال بررسی احتمال "دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا و تضعیف هیلاری کلینتون" هستند؛ اتهاماتی که روسیه آنها را رد کرده است.

گزارش‌های مربوط به بیانیه دونالد ترامپ پسر در حالی منتشر شده که مدیر ارتباطات کاخ سفید درست ۱۰ روز بعد از انتصاب از کار برکنار شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از دیدار پسرش با وکیل روسی دفاع کرده است

گزارش‌های مربوط به "دیکته کردن" بیانیه دونالد ترامپ پسر توسط پدرش اولین بار با اشاره به چند منبع، در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر شد.

سپس شبکه ای‌بی‌سی به نقل از دو منبع "بلندپایه" این ادعاها را تائید کرد.

به گزارش واشنگتن پست مشاوران دونالد ترامپ در ابتدا پذیرفته بودند پسر رئیس جمهور آمریکا بیانیه‌ای را منتشر کند که در صورت فاش شدن همه جزئیات "قابل انکار نباشد."

اما این تصمیم با بازگشت دونالد ترامپ از اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان که در آلمان برگزار می‌شد( هشتم ژوئیه)، تغییر پیدا کرد.

دونالد ترامپ پسر در بیانیه خود گفته است: "در این دیدار (با وکیل روسی) عمدتا درباره برنامه فرزندخواندگی کودکان روسی بحث شده است."

او بعدا پذیرفت این دیدار را قبول کرده؛ چون به او گفته شده در این ملاقات اطلاعاتی درباره هیلاری کلینتون به او داده خواهد شد.

نه دونالد ترامپ و نه پسرش هنوز درباره گزارش رسانه‌های آمریکایی واکنشی نشان نداده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست گفته است دخالت دونالد ترامپ در این زمینه ممکن است او و حلقه نزدیکانش را دچار یک دردسر حقوقی کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ایمیل خطاب به پسر آقای ترامپ نوشته شده بود که این اطلاعات برای پدرش "بسیار مفید" خواهد بود

بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده است دونالد ترامپ پسر در آن زمان (تابستان سال گذشته) ایمیلی را از واسطه‌ای به نام راب گلداستون که روابط عمومی در صنعت موسیقی بریتانیا بوده،دریافت می‌کند که در آن روسیه وعده مدارکی درباره هیلاری کلینتون را داده بود.

در آن زمان دونالد ترامپ فقط نامزد احتمالی کمپ جمهوری‌خواهان که به مصاف رقیب دموکرات خود (خانم کلینتون) رفته بود.

بر این اساس، این دیدار توسط آراس آگالاروف، تاجر روسی و پسر او که یک خواننده موسیقی پاپ است ترتیب داده شده بود و مدیریت این کار به راب گلداستون سپرده شده بود.

این رشته ای‌میل‌ها همچنین به جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و پاول منافورت مدیر سابق کارزار انتخاباتی او هم فرستاده شده بود.

هر سه نفر بعدهابا ناتالیا وسلنیتسکایا وکیل روس در برج ترامپ در نیویورک ملاقات کردند.

آقای ترامپ از زمان انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا با این اتهام روبرو بوده که ستاد انتخاباتی‌اش با دولت روسیه مرتبط بوده و دولت روسیه با مداخله در انتخابات به نفع آقای ترامپ عمل کرده است. هم او و هم روسیه به دفعات این اتهام را رد کرده‌اند.