پسر گلناره کریموا: اگر مادرم ۱۰ دقیقه حرف بزند، خیلی ها سقوط می‌کنند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم کریموا، فرزند اسلام کریموف رئیس جمهور سابق ازبکستان است و زمانی تصور می شد بعد از مرگ پدر، رئیس جمهور آینده ازبکستان خواهد بود

پسر گلناره کریموا، دختر رئیس‌جمهور پیشین ازبکستان، خواستار برخورداری مادرش از حق دفاع از خود در دادگاه شد.

هفته گذشته در پی سه سال سکوت درباره وضعیت گلناره کریموا دادستانی کل ازبکستان اعلام کرد که دو سال پیش حکم بازداشت او صادر شد که بنا بر آن او به مدت پنج سال از آزادی محروم شده است.

اسلام کریموف (پسر گلناره کریموا) در مصاحبه با بی بی سی گفت: "اگر مادرم ۱۰ دقیقه بیرون بیاید و صحبت کند، خیلی ها در دولت قطعا سقوط می کنند."

خانم کریموا، فرزند اسلام کریموف رئیس جمهور سابق ازبکستان است و زمانی تصور می شد بعد از مرگ پدر، رئیس جمهور آینده ازبکستان خواهد بود.

دادستانی کل ازبکستان با انتشار بیانیه‌ای او را به فساد، پولشویی و پنهان نگه داشتن غیرقانونی ارز خارجی متهم کرده است.

طبق گزارش‌ها، خانم کریموا بر اساس حکم "محدودیت آزادی" که توسط مراجع قضایی صادر شده، به مدت پنج سال در خانه خود تحت نظر خواهد بود.

فرزند او، اسلام کریموف، امروز از مقام های ازبکستان خواست امکان برخورداری مادرش از حق دفاع از خود در مقابل اتهامات را بدهند و افزود: "بگذارید او هم روایت خود را بگوید."

آقای کریموف به بی بی سی گفت: "آنها به شدت از مادرم می ترسند؛ نه تنها به دلیل عقایدش، که به خاطر اطلاعاتی که دارد."

خانم کریموا تاجری قدرتمند، ستاره موسیقی پاپ با لقب گوگوشه و دارای برند جواهرات بوده است. وی همچنین، زمانی سفیر ازبکستان در اسپانیا بود.

دادستانی کل ازبکستان با اشاره به تشکیل دو پرونده علیه خانم کریموا گفته است "فساد مالی" وی، دارایی‌هایی با ارزش حدود یک میلیار دلار در ۱۲ کشوراز جمله روسیه را شامل می‌شود.

روابط گلناره کریموا با خانواده‌اش، در سال ۲۰۱۴ سرد شد. او در مراسم خاکسپاری پدرش در سپتامبر سال گذشته، به دلایل نامعلوم حضور نداشت.

به دنبال از دست دادن حمایت خانواده، شرکت‌ها و سازمان‌های خیریه مرتبط با او نیز بسته شدند.

موضوعات مرتبط