رهبر دموکرات‌ها در سنا خواستار مجازات چین در پی بحران کره شمالی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption چاک شومر رهبر حزب دموکرات در سنای آمریکا

رهبر حزب دموکرات در سنای آمریکا از رییس جمهوری این کشور خواسته است طرح‌های سرمایه گذاری های چین را به عنوان اهرم فشاری برای حل بحران کره شمالی به کار بگیرد.

چاک شومر سناتور ایالت نیویورک از دونالد ترامپ خواسته است جلوی سرمایه گذاری های چین در آمریکا گرفته شود تا پکن وادار به واکنش و حل بحران کره شمالی شود.

آقای شومر در نامه ای که به از رییس جمهوری این کشور نوشته است خواستار اعمال فشار بر پکن از طریق کمیته سرمایه گذاری های خارجی شده است.

این درخواست همزمان با افزایش نگرانی ها در آمریکا درباره برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی مطرح شده است.

این رهبر دموکرات در سنا از رییس جمهوری خواسته است جلوی موافقت با درخواست سرمایه گذاری از سوی نهادهای چینی گرفته شود چرا که "تا زمانی که چین مجبور نشود ، برای حل بحران کره شمالی اقدام نخواهد کرد."

به گفته ویلیام اوانینا مدیر مدیر ضد اطلاعات کشور میزان سرمایه گذاری مستقیم چین در آمریکا از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ چهاربرابر شده و به میزان ۴۸ میلیارد دلار در سال رسیده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام امریکایی خبرداده است دولت دونالد ترامپ در حال تدوین طرحی برای سختگیرانه تر کردن روند بررسی سرمایه گذاری های خارجی در کمیته مربوط است و "پیشرفت هایی نیز در این زمینه حاصل شده است."

کمیته سرمایه‌گذاری‌های خارجی مسئول بررسی و تصویب سرمایه گذاری های کشورهای دیگر در آمریکا است و زیر نظر وزارت دارایی فعالیت می کند تا مطمئن شود این سرمایه گذاری ها امنیت ملی این کشور را نقض نمی کنند.

سناتور جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه دیگری که پیش از این نسبت به سرمایه گذاری های چین در زمینه تکنولوژی در آمریکا ابراز نگرانی کرده بود گفته است حاضر است با سناتور شومر برای رسیدن به هدفش همکاری کند.

آقای کورنین گفته به نظر او کمیته سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهترین نهاد برای اعمال فشار بر چین نیست.

گزینه نظامی یا فشار مسالمت آمیز؟

حق نشر عکس AFP
Image caption تلویزیون کره شمالی تصویر کیم جونگ اون رهبر این کشور را هنگام آزمایش موشکی نشان داده است

وزیر امور خارجه آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود درباره کره شمالی گفته است کشورش خواهان گفتگو با کره شمالی در آینده است.

رکس تیلرسون گفته است دولتش به دنبال ساقط کردن حکومت کره شمالی نیست و می‌خواهد زمانی در آینده با پیونگ یانگ وارد گفتگو شود.

روز پنج‌شنبه عالیرتبه ترین دیپلمات آمریکا به خبرنگاران حاضر در وزارت خارجه این کشور گفت ما نه به دنبال اتحاد سریع دو کره‌ایم و نه به دنبال بهانه برای گسیل کردن نیروهای نظامی خود."

آقای تیلرسون خطاب به کره‌شمالی گفت: "ما دشمن شما نیستیم اما شما تهدیدی غیرقابل قبول علیه ما به میان آورده‌اید و ما مجبور به پاسخیم."

این اظهارات درحالی ست که یک سناتور جمهوری خواه به نقل از رییس جمهوری آمریکا از تمایل دونالد ترامپ برای حمله نظامی به کره شمالی سخن گفته است.

سناتور لینزی گراهام به شبکه ان بی سی گفت رییس جمهوری آمریکا برای از میان بردن برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی آماده استفاده از گزینه نظامی است و این موضع را در صحبت با خود او مطرح کرده است

کره شمالی روز جمعه (۲۸ ژوئیه) برای دومین بار یک موشک بین‌قاره‌ای بالستیک (آی سی بی ام) آزمایش کرد.

این پرتاب سه هفته پس از آزمایش "آی سی بی ام" قبلی انجام می شود.