مهاجران نوجوان در یمن "عامدانه غرق شدند"

IOM staff members with migrants found on Shabwa beach, Yemen حق نشر عکس IOM
Image caption چند نوجوان در ساحل شب شبوه در یمن توسط کارکنان سازمان بین‌المللی مهاجرت پیدا شدند.

سازمان ملل متحد می‌گوید احتمال بازداشت قاچاقچیان انسان در یمن که ۱۲۰ مهاجر را عامدانه در آب انداختند بسیار کم است. آنها این مهاجران را به زور در آب انداختند تا خود به دست ماموران گرفتار نشوند.

از این تعداد دست‎کم ۲۹ نوجوان کشته شده‎ و ۲۲ نفر هنوز مفقودند.

۲۷ نفر که توانسته بودند خود را نجات دهند در ساحل شبوه در یکی از گشت‌های معمول کارکنان سازمان بین‌المللی مهاجرت پیداشدند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در بیانیه‌ای گفته است میانگین سنی مهاجران سوار بر قایق از اتیوپی و سومالی ۱۶ سال بوده است. این عده امیدوار بودند از یمن خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس برسانند.

مهاجران به کارکنان این سازمان گفته‌اند قاچاقچیان به سومالی بازگشته‌اند تا متقاضیان تازه‌ای به مقصد یمن را سوار کنند.

لورن دو بوک مسئول دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید "رنج مهاجران در این مسیر بسیار زیاد است و این رفتار تکان دهنده و غیرانسانی است.جوانان زیادی با امید واهی آینده‌ای بهتر به این قاچاقچیان پول می‌دهند."

یمن با وجود جنگ و بحران انسانی، از نگاه بسیاری از مردم آفریقا دروازه‌ای به کشورهای ثروتمند خلیج فارس یا اروپاست و هزاران نفر از آنها هرسال در قایق‌های مملو از مسافر این مسیر را طی می‌کنند.

به تخمین سازمان بین‌المللی مهاجرت در سال جاری تا کنون ۵۵ هزار نفر شاخ آفریقا را به سوی یمن ترک کرده‎‌اند که بیش از نیمی از کمتر از ۱۸ سال دارند و یک سومشان زنند.

موضوعات مرتبط