توضیح کاخ سفید در مورد نقش ترامپ در نگارش بیانیه پسرش

Donald Trump Jr (L) and Donald Trump appear together. حق نشر عکس Getty Images

کاخ سفید تایید کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در تنظیم بیانیه ای درباره ملاقات پسرش با یک وکیل روس به او کمک کرده بود.

یک دستیار کاخ سفید گفت که آقای ترامپ در تنظیم بیانیه پسرش "اظهار نظر کرد" اما عبارات بیانیه را به او دیکته نکرد.

دونالد ترامپ جونیور ابتدا گفته بود که آن ملاقات درباره مساله قبول فرزندخوانده از روسیه توسط شهروندان آمریکایی بود اما بعدا اذعان کرد که به او پیشنهاد ارائه اطلاعات مخربی درباره هیلاری کلینتون رقیب آقای ترامپ در انتخابات شده بود.

وکیل رئیس جمهور قبلا این مساله را که رئیس جمهور در صدور آن بیانیه نقش داشته رد کرده بود.

نیویورک تایمز ماه پیش گزارش داد که پسر بزرگ آقای ترامپ در ماه ژوئن ۲۰۱۶ در برج ترامپ در نیویورک با یک وکیل روس که به دولت روسیه نزدیک است ملاقات کرد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه گفت: "رئیس جمهور مثل هر پدر دیگری (درباره آن بیانیه) اظهار نظر کرد که براساس اطلاعات محدودی بود که داشت."

اما او تاکید کرد که آقای ترامپ بیانیه را "دیکته نکرد" و این مساله ای "جدی نیست."

او گفت: "دمکرات ها می خواهند از این مساله به عنوان مساله روابط عمومی استفاده کنند و هر چه در توان دارند برای زنده نگه داشتن خبر هر روز در روزنامه ها انجام می دهند."

خانم سندرز گفت که در بیانیه های پسر آقای ترامپ درباره آن دیدار نکته نادرستی وجود ندارد.

آقای ترامپ بارها هرگونه تبانی با کرملین را رد کرده است.

کمیته هایی در مجلس نمایندگان و سنا به علاوه یک دادستان ویژه درحال تحقیق درباره تلاش ادعایی مسکو برای کمک به آقای ترامپ و علیه خانم کلینتون در انتخابات ماه نوامبر گذشته هستند. روسیه این اتهام را رد می کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وکیل روس که پسر ترامپ با او دیدار کرد و به دولت روسیه نزدیک است

واشنگتن پست اواخر روز دوشنبه گزارش داد که آقای ترامپ شخصا آن بیانیه درباره دیدار پسرش با ناتالیا وسلنیسکایا را به او دیکته کرده بود.

به گزارش واشنگتن پست مشاوران دونالد ترامپ در ابتدا پذیرفته بودند پسر رئیس جمهور آمریکا بیانیه‌ای را منتشر کند که در صورت فاش شدن همه جزئیات "قابل انکار نباشد."

اما این تصمیم با بازگشت دونالد ترامپ از اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان که در آلمان برگزار می‌شد (هشتم ژوئیه) تغییر کرد.

دونالد ترامپ پسر ابتدا در بیانیه خود گفته بود: "در این دیدار (با وکیل روسی) عمدتا درباره برنامه فرزندخواندگی کودکان روسی بحث شده است."

او بعدا پذیرفت این دیدار را قبول کرده چون به او گفته شده در این ملاقات اطلاعاتی درباره هیلاری کلینتون به او داده خواهد شد.

واشنگتن پست می نویسد که بعضی از مشاوران آقای ترامپ می ترسند ابعاد دخالت آقای ترامپ می تواند او و بعضی از نزدیکانش را در معرض خطرات حقوقی قرار دهد.

موضوعات مرتبط