روسیه اعزام غیرنظامیان به جنگ سوریه را تکذیب کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مراسم سوگواری نظامی کشته شده روسی در سوریه - مقامات روسی نسبت به تلفات جنگ سوریه به شدت حساس هستند

مقامات دولتی روسیه حضور نظامیان این کشور در صفوف نیروهای دولتی سوریه و همچنین افزایش تلفات خود در جنگ داخلی سوریه را تکذیب کرده‌اند.

روز چهارشنبه، ۱۱ مرداد (۲ اوت)، ولادیمیر پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت که هیچ نظامی روسی در کنار نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی آن کشور شرکت ندارد. او در پاسخ به خبرنگاران که خواستار توضیحاتی در مورد گزارش خبرگزاری رویترز در مورد افزایش تلفات روسیه در جنگ سوریه بودند، گفت: "اگر شهروندان روسیه در جنگ سوریه شرکت داشته باشند، حتما افراد داوطلب و نظیر آن هستند و با دولت هیچ ارتباطی ندارند."

پیشتر، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گزارش رویترز را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را "از اول تا آخر کذب محض" توصیف کرده بود. او گفته بود: "این اولین باری نیست که خبرگزاری رویترز می‌کوشد به هر وسیله ممکن عملیات روسیه برای نابودی تروریست‌های دولت اسلامی (داعش) و بازگرداندن صلح به سوریه را بی اعتبار کند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظامیان روسی در سوریه - نتیجه جنگ سوریه می‌تواند بر موقعیت آتی روسیه در منطقه موثر باشد

اوایل روز چهارشنبه، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که اگرچه به گزارش وزارت دفاع روسیه، از اول سال جاری تا کنون، فقط ده نظامی این کشور در سوریه کشته شده‌اند اما براساس اطلاعات کسب شده از خانواده‌های کشته‌شدگان روسی جنگ سوریه، آمار تلفات این کشور در سوریه به مراتب بیشتر بوده و دست کم به ۴۰ نفر رسیده است. کشته‌شدگان از نفرات ارتش روسیه و غیرنظامیانی بوده‌اند که برای ارائه خدمات به واحدهای نظامی روسیه به سوریه اعزام شده بودند.

این خبرگزاری یادآور شده است که منابع نظامی روسیه تنها کشته شدن ۳۶ نظامی در پانزده ماه گذشته را تایید کرده‌اند که در هر حال، حاکی از افزایش تلفات این کشور در نتیجه گسترده شدن عملیات نظامی در سوریه است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرباز روسی در جنگ سوریه - به گزارش رویترز گسترش مشارکت روسیه در جنگ داخلی سوریه با افزایش تلفات همراه بوده است

در این گزارش آمده است که دولت روسیه می‌کوشد اخبار مربوط به مشارکت در جنگ سوریه به شکلی مثبت در رسانه‌های داخلی منعکس شود، و نسبت به هر خبری در مورد افزایش آمار تلفات نظامی در سوریه به شدت حساسیت دارد.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است و انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین بار دیگر نامزد این انتخابات باشد. نگرانی و ناخرسندی از تلفات انسانی در جنگ خارجی، که به شکلی ناخوشایند می‌تواند یادآور حضور نظامی شوروی سابق در جنگ داخلی افغانستان و ناکامی در دستیابی به اهداف آن جنگ باشد، احتمالا به موقعیت آقای پوتین آسیب می‌رساند.

به همین دلیل، گفته می‌شود امکان فیصله دادن به جنگ داخلی سوریه می‌تواند یکی از مسایل مهم در سیاست خارجی و موضوعی برای چانه‌زنی و مصالحه در روابط با قدرت‌های دیگر باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اخبار نامطلوب از جنگ سوریه برای موقعیت پوتین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روسیه مفید نیست

در مورد اختلاف بین آمار رسمی و غیر رسمی، برخی کارشناسان یکی از دلایل احتمالی آن را ناشی از این واقعیت دانسته‌اند که مقامات روسی مایل نیستند کشته شدن غیرنظامیانی را که برای دادن خدمات مختلف به ارتش به سوریه اعزام می کنند مورد تایید قرار دهند.

حضور شهروندان عادی روسیه در جنگ خارجی ممکن است با قوانین این کشور تعارض داشته باشد که حضور شهروندان در جنگ خارجی به عنوان مزدور را ممنوع کرده است. مشارکت غیرنظامیان در عملیات نظامی خارجی در برابر دریافت دستمزد می‌تواند به استخدام به عنوان مزدور تعبیر شود. طبق آمار رویترز، از چهل روسی کشته شده در سوریه، ۲۱ نفر غیرنظامی و ۱۷ نفر نظامی بودند و این خبرگزاری قادر به تعیین موقعیت دو نفر دیگر نبوده است.

روسیه حدود دو سال پیش به منظور حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تعدادی هواپیماهای نظامی خود را وارد عملیات جنگی در آن کشور کرد که نتیجه آن، بهبود موقعیت نیروهای دولتی در برابر مخالفان مسلح بوده است.

در حال حاضر، تنها پایگاه نظامی ثابت روسیه در خاورمیانه در سوریه واقع شده و دولت ولادیمیر پوتین، مایل است در این منطقه حضور نظامی داشته باشد. در همانحال، این نگرانی هم وجود دارد که با توجه به عملیات جنگی بشار اسد علیه مخالفان و تلفات و ویرانی‌های ناشی از آن، سقوط حکومت کنونی سوریه، به موقعیت روسیه در افکار عمومی این کشور و دیگر کشورهای عرب و در نتیجه، ادامه حضور نظامی در منطقه آسیب برساند.

موضوعات مرتبط