آمار رای‌دهندگان ونزوئلا 'دست‌کاری شده است'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پیروزی هواداران دولت ونزوئلا در انتخاباتی که مخالفان تحریمش کردند

شرکتی که تجهیزات رای‌گیری انتخابات ونزوئلا را تامین کرده، مدعی شده است که آمار اعلام‌شده برای انتخابات مجلس موسسان 'دست‌کاری' شده است.

کمیسیون انتخابات ونزوئلا اعلام کرده که بیش از هشت میلیون نفر در انتخابات رای داده‌اند و آمار مشارکت بالای ۴۰ درصد بوده است.

اما آنتونیو موجیکا، مدیر شرکت اسمارت‌ماتیک که در لندن مستقر است، می‌گوید آمار اعلام‌شده از رای‌دهندگان، دست‌کم یک میلیون بیش از تعداد واقعی رای‌دهندگان بوده است.

مخالفان هم دولت ونزوئلا را به بزرگ‌نمایی نرخ مشارکت در انتخابات متهم کرده‌اند.

کمیسیون انتخابات ونزوئلا این ادعا را "بی‌اساس" خوانده است.

آقای موجیکا، مدیر شرکت اسمارت‌ماتیک در یک نشست خبری با رسانه‌ها در لندن، گفت که هرچند تجهیزات این شرکت، شمار درست رای‌دهندگان را ثبت کرده است، یک بازرسی کامل لازم است تا بتوان عدد دقیقی داد.

این شرکت ۲۴ هزار دستگاه رای‌گیری به ونزوئلا داده بود تا انتخابات روز یک‌شنبه را برگزار کند.

خبرگزاری رویترز هم جداگانه گزارش داده است که در یک نامه داخلی از مسئولان انتخاباتی ونزوئلا آمده که تا دو ساعت پیش از پایان رای‌گیری، کمتر از چهار میلیون نفر رای داده بودند. این رقم، کمتر از نصف آمار نهایی است که مقام‌های دولت درباره میزان مشارکت می‌دهند.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، به دنبال پیروزی مخالفان در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۶ دچار مشکلاتی شده و در ماه‌های اخیر تحت فشار بوده است.

او با برگزاری انتخابات مجلس موسسان با اختیارات ویژه، به دنبال محدود کردن قدرت پارلمان بود. اما مخالفان این انتخابات را تحریم کردند.

مخالفان، برگزاری انتخابات را تلاشی برای قبضه قدرت می‌دانستند و در آن نامزدی نداشتند.

به همین دلیل میزان مشارکت در انتخابات اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، چرا که نرخ مشارکت به نوعی حاکی از میزان حمایت از دولت تلقی می‌شود.

نهاد جدید مجلس موسسان با بیش از ۵۰۰ کرسی این اختیار را هم دارد که قانون اساسی را تغییر دهد و به این ترتیب مجلس ملی را در حاشیه قرار می‌دهد.

مجلس ملی ونزوئلا با درخواست تحقیقات کیفری درباره ادعای شرکت اسمارت‌ماتیک موافقت کرده است.

مخالفان قصد دارند روز پنج‌شنبه، که اولین روز کار مجلس موسسان است، تظاهرات گسترده‌ای برگزار کنند.

از ماه آوریل، در درگیری‌های مرتبط با تظاهرات جاری در ونزوئلا، دست‌کم یک‌صد نفر کشته شده‌اند. در خود روز رای‌گیری هم چندین نفر کشته شدند.

موضوعات مرتبط