مراسم تنفیذ حکم حسن روحانی برگزار شد

حق نشر عکس leader.ir
Image caption رهبر جمهوری اسلامی در حکمی حسن روحانی را به ریاست جمهوری منصوب کرد

مراسم تنفیذ حسن روحانی برگزار شده و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، رسما او را به سمت رئیس جمهوری منصوب کرده است.

این مراسم ساعت ۱۰:۳۰ روز پنجشنبه، ۱۲ مرداد (۳ اوت) در حسینیه امام خمینی، محل پذیرایی عمومی رهبر جمهوری اسلامی، آغاز شد و با گزارش وزیر کشور در مورد نحوه برگزاری انتخابات، قرائت حکم تنفیذ توسط رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و سخنرانی حسن روحانی و آیت‌الله خامنه ای ادامه یافت.

رئیسان سه قوه و رئیس مجلس خبرگان در کنار آیت‌الله خامنه‌ای در جایگاه مخصوص حضور داشتند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق، از جمله دعوت شدگان به این مراسم بود.

چند تن از اعضای خانواده آیت‌الله روح‌الله خمینی، از جمله دختران و نوه او، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و ابراهیم رئیسی، نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، هادی خامنه‌ای، و علی اکبر محتشمی پور، از رهبران جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، و شماری از مقامات دیگر حکومتی و دیپلمات‌های مقیم تهران در این مراسم حضور داشتند.


Image caption محمود احمدی نژاد در بخشی از مراسم کنار حسن خمینی و در بخشی دیگر کنار ابراهیم رئیسی نشست

فرزین منصوری -- بی‌بی‌سی فارسی

حضور محمود احمدی نژاد در مراسم تنفیذ حسن روحانی با توجه به رویدادهای چند ماه گذشته برای بسیاری تعجب برانگیز بود.

اما برخلاف روال که رئیس جمهور پیشین حاضر در این مراسمدر صدر مجلس و کنار آیت‌الله خامنه‌ای می‌نشیند و حکم تنفیذ را به آیت‌الله خامنه‌ای می‌دهد که او به رئیس جمهور جدید بدهد، او این بار در میان باقی کارگزاران فعلی و سابق نظام نشست.

با آنکه رد صلاحیت محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر، اظهارات جنجال برانگیز او و همراهانش در ماه‌های گذشته و حتی اظهارات قوه قضاییه مبنی برای "محفوظ بودن حق تعقیب قضایی" او را از صدر مجلس به ذیل آورده است، اما دعوت او به این مراسم حاکی از آن است که او هنوز مانند محمد خاتمی، کاملا مطرود و مغضوب رهبر ایران نشده است.

ممکن است اظهار نظر رهبر ایران در سال ۱۳۸۸ که گفت نظرش در بعضی مسائل به نظر آقای احمدی نژاد نزدیک است، هنوز همین یک جایگاه را در این گونه مراسم و دیگر مراسمی که در بیت رهبری برگزار می‌شود، حفظ کرده باشد.

اما آقای احمدی نژاد روی لبه تیغی حرکت می‌کند که شاید اگر به همین سیاق پیش برود، کار به مراسم تنفیذ رئیس جمهور آینده هم نرسد و خیلی زودتر همین یک صندلی را هم از دست بدهد.


آیت‌الله خامنه‌ای در حکم تنفیذ، ضمن ابراز رضایت از حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، گفت که به پیروی از نتیجه این انتخابات، آقای روحانی را به ریاست جمهوری منصوب می‌کند. در بخشی از این حکم آمده است: "لازم می‌دانم بار دیگر در اجرای برنامه اقتصادی مقاومتی و توجه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تاکید کنم و یادآوری نمایم که رای ملت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است."

حق نشر عکس leader.ir
Image caption رئیسان سه قوه و رئیس مجلس خبرگان در جایگاه مخصوص حضور داشتند

حسن روحانی در سخنان خود گفت که تلاش دولت بر آن است که "مردم به حقوق خود دست یابند، مهار تورم، رشد اقتصادی و ریشه کن کردن فقر حق مردم است. برابری در برابر قانون حق مردم است." وی افزود: احقاق حقوق مردم "جز با همیاری و اعتدال و دوری از افراط و تفریط و اصالت دادن به حاکمیت قانون حاصل نمی‌شود."

رئیس جمهوری در بخش دیگری از این سخنرانی به مسایل اقتصادی اشاره کرد و با تاکید بر لزوم ایجاد شغل برای مبارزه با فقر، برجام را اقدامی برای بازسازی اقتصادی ایران توصیف کردو گفت: "گذر از دشوارترین تحریم‌ها با ترکیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است."

آقای روحانی در مورد ساخت جامعه ایرانی گفت: "ما آموخته‌ایم که جامعه ایرانی از لحاظ سبک زندگی دارای تنوع است، زنان، مردان، جوانان، روستائیان و شهرنشینان ما به یک شیوه زندگی نمی‌کنند و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند." وی افزود: "این تفاوت و تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت چه اینکه همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متوازن و عادلانه در همه کشور محقق شود."

حق نشر عکس leader.ir
Image caption حکم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

این مراسم با سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای خاتمه یافت. وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد که "مسئولانی که همراه با رئیس جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات جدید، با توانمندی‌هایی بیش از گذشته ملت را خرسند کنند، خوشحال کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی که رئیس جمهور بیان کردند، اینها را اجرا کنند."

رهبر جمهوری اسلامی برگزاری مراسم تنفیذ و حکم انتصاب رئیس جمهوری را "نماد مردم سالاری دینی" دانست و یادآور شد که این دوازدهمین بار است که چنین مراسمی برگزار می‌شود. وی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را مهمترین مساله در کشور توصیف کرد و خطاب به دولت گفت که "باید این را به نقطه قابل قبولی در پایان سال چهارم برسانید."

آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌های دیگر خود به مقامات دولت جدید، بر اجرای برنامه ششم تاکید ورزید و آن را مهم دانست. وی گفت که باید "اتحاد ملت" مهم شمرده شود و از دودستگی پرهیز شود.

وی در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی، از وجود دشمنان سخن گفت و اظهار داشت که نظام جمهوری اسلامی امروز نیرومندتر از گذشته است و می‌تواند در برابر "دشمنان" مقاومت کند. او "رژیم" ایالات متحده را "از همه متجاوزتر و وقیح تر" توصیف کرد و به دولت توصیه کرد که "در مقابل اینها با اقتدار و صلابت ظاهر شوید." آیت‌الله خامنه‌ای گفت که "تعامل بین‌المللی نباید ما را از این نکته که دشمنانی به نابودی ما کمر بسته‌اند غافل کند."

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار آن شد که "التهاب آفرینی و دودستگی های مضر نشود" و افزود که "مردم سلائق مختلفی دارند، بگذاریم مردم با سلائق مختلف در کنار هم زندگی کنند."

حق نشر عکس khamenei.ir
حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption گزارش وزیر کشور
حق نشر عکس leader.ir
حق نشر عکس khamenei.ir
حق نشر عکس leader.ir