'سارقان مو' در هند باعث وحشت مردم شده‌اند

Image caption سونیتا دوی می گوید پس از حمله هنوز شوکه است

بیش از ۵۰ زن در ایالتهای هاریانا و راجستان در شمال هند گزارش کرده‌اند که پس از آنکه بیهوش شدند، موهای سرشان بریده شده است.

وییکس پاندی، خبرنگار بی‌بی سی می‌گوید پلیس در تلاش گشایش رازی است که زنان این ایالت‌ها را گرفتار ترس و نگرانی کرده است.

سونیتا دوی، یک زن خانه دار ۵۳ ساله از منطقه بیمگاره کری در ناحیه گورگان ایالت هاریانا می گوید: "نوری بسیار روشن چشمم را زد و بی هوشم کرد. یک ساعت بعد که به هوش آمدم، متوجه شدم که موهایم بریده شده است."

این "حمله" که روز جمعه گذشته روی داد سونیتا را شوکه کرده است. او می‌گوید: "نمی‌توانم بخوابم یا فکرم را روی چیزی متمرکز کنم. قبلا در مورد وقوع چنین حوادثی در راجستان خبرهایی خوانده بودم اما هرگز فکر نمی‌کردم که برای خودم هم اتفاق بیفتد."

ابتدا در ماه ژوئیه گزارش‌هایی از راجستان درباره "اشباح آرایشگر" منتشر شد اما بعدا اخباری از وقوع حوادث هاریانا و حتی دهلی، پایتخت هند هم گزارش شده است.

برخی از همسایگان سونیتا دوی به نوبت همراه او هستند تا به تدریج از حالت شوک خارج شود. او می‌گوید فرد مهاجم مردی سالخورده بود و "لباسی به رنگ روشن داشت."

او می گوید: "من در طبقه همکف خانه بودم، و وقتی که این حمله در ساعت ۲۱:۳۰ اتفاق افتاد، عروس و نوه‌ام در طبقه بالا بودند و نه چیزی دیدند و نه چیزی شنیدند."

همسایه‌ها هم می‌گویند کسی را ندیدند که داخل خانه شده یا از آن خارج شود.

و این تنها حادثه از این قبیل نبود.

روز بعد فقط چند متر دورتر از خانه سونیتا دوی، آسا دیوی هم هدف حمله‌ای مشابه قرار گرفت و موهایش را از دست داد.

اما این بار گزارش شده که مهاجم زن بوده است.

Image caption در دهلی نیز چنین حملاتی اتفاق افتاده است

ساراج پال، پدرشوهر آسا دیوی می‌گوید که پس از این حادثه، او و دیگر زنان خانواده را نزد خویشاوندانشان در ایالت اوتارپرادش فرستاده است.

او گفته است که زنان خانواده "پس از حمله به آسا، گرفتار ترس شدید شدند و من گفتم برای چند هفته دور از محل باشند. واقعیت این است که آنها در ترس زندگی می‌کنند."

آقای پال می‌گوید که زمانی که آسا دیوی برای انجام کارهای خانگی حدود ساعت ده شب بیرون رفت او در خانه بود. او می‌افزاید: "وقتی بیش از ۳۰ دقیقه گذشت و او برنگشت بیرون رفتم تا او را پیدا کنم، بی‌هوش پیدایش کردم در حالیکه موهایش بریده و روی زمین ریخته بود."

او اضافه می‌کند که پس از یک ساعت، آسا دیوی به هوش آمد و گفت که یک زن به او حمله کرده است و تاکید کرد که همه چیز در کمتر از ۱۰ ثانیه اتفاق افتاد.

حوادث مشابهی در ناحیه ریواری در حدود ۷۰ کیلومتری ناحیه گورگان ایالت هاریانا هم گزارش شده است.

راویندار کومار، سخنگوی پلیس گورگان می‌گوید به شکایت‌های مربوط به این مساله رسیدگی می‌شود. او گفته است: "این‌ها حوادث عجیب و غریبی است. ما در محل جرم هیچ سرنخی پیدا نکرده‌ایم، آزمایش‌های پزشکی قربانیان هیچ چیز غیر طبیعی را نشان نمی‌دهد و هیچکس هم مهاجمان ادعایی را ندیده است."

حق نشر عکس EPA
Image caption زنان در برخی از محلات دهلی با کش‌هایی که تصویر خدایان هندی روی آن است، موهای خودرا بسته‌اند تا از مویشان مراقبت کنند

این نخستین باری نیست که هند دچار چنین ترس و هراسی می‌شود:

  • در اواسط دهه ۱۹۹۰، ذهن میلیونها هندو در سراسر جهان مشغول گزارش‌های مجسمه های مقدسی شد که شیر "می نوشیدند". صبح زود ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۵، موجی از شایعات در باره خدای گانش با سر فیلگون که از یک قاشق شیر می‌نوشد در سراسر هند پخش شد. دادن غذا و نوشیدنی مانند شیر به خدایان بخشی جدایی‌ناپذیر از مراسم مذهبی هندو است.
  • در سال ۲۰۰۱ گزارش شد که "یک مرد میمون شکل" به صدها نفر از مردم دهلی حمله کرده است.
  • در سال ۲۰۰۶ پس از انتشار شایعاتی در این باره که آب دریا در یک منطقه ساحلی معروف در مومبای به طور معجزه آسایی شیرین شده است هزاران نفر از مسافران به این منطقه سرازیر شدند.

موضوعات مرتبط