دادستان کل تاجیکستان فشار بر خانواده‌های مخالفان را رد کرد

یوسف رحمان، دادستان کل تاجیکستان
Image caption یوسف رحمان، دادستان کل تاجیکستان گفته است بستگان مخافین بنابر تحقیق پرونده های مرتبط مورد بازپرسی قرار می گیرند

یوسف رحمان، دادستان کل تاجیکستان، گزارشها مبنی بر آزار و اذیت اعضای خانواده های مخالفان تبعیدی دولت در مناطق مختلف این کشور را رد کرده، ولی هم زمان گفته است که بستگان آنها مورد بازپرسی قرار می گیرند.

آقای رحمان روز پنج‌شنبه ۱۲ مرداد (۳ اوت) در نشست خبری نیم‌ساله دادستانی کل تاجیکستان در این باره گفت: "این خیلی گپ (حرف) نیست (موضوع مهمی نیست). هیچ فشاری بر اعضای خانواده های آنها نیست. طرف دیگر مسئله این است که ما در دایره هر پرونده جنایی شخصان نزدیک و خویش و تبار اعضای گروههای تروریستی و اکسترمیستی (افراط گرا)، از جمله 'گروه ۲۴ ' را مورد پرسش قرار می دهیم. اما یگان (هیچ) فشار (بر آنها وارد) نیست."

اواخر ماه گذشته حزب نهضت اسلامی، از گروههای عمده مخالف که فعالیتش در تاجیکستان از حدود دو سال پیش ممنوع شده است، در بیانیه‌ای از آزار و اذیت بستگان برخی از فعالان تبعیدی این حزب در تاجیکستان خبر داده بود.

به گفته مسئولان این حزب، فشار ماموران امنیتی و پلیس و مقامهای دیگر حکومتهای محلی بر اعضای خانواده ها و پیوندان دستکم ۱۰ تن از فعالان این حزب که در تبعید به سر می‌برند، پس از مشارکت آنها در همایشی برای تجلیل از سالگرد موافقت نامه صلح تاجیکان در شهر دارت مودن آلمان صورت گرفته است.

"اقدامات تلافی جویانه"

حق نشر عکس Alamy
Image caption رهبران ارشد حزب نهضت اسلامی به مدت های طولانی محکوم به زندان شده اند

روز سه‌شنبه ۲۶ تیر دیدبان حقوق بشر و کمیته هلسینکی، دو سازمان مدافع حقوق بشر بین المللی، نیز در گزارشی مشترک از مقامات تاجیک تقاضا کرده بودند که به فشار و آزار پیوندان شماری از فعالان احزاب و گروههای مخالف دولت که در تبعید به سر می برند، پایان بدهد.

در این گزارش آمده بود که مقامات محلی و ماموران امنیتی تاجیکستان پیوندان برخی از اعضای حزب ممنوع شده نهضت اسلامی را "ممنوع الخروج و تهدید به مصادره اموال" کرده‌اند. دستکم گزارشها حاکیست که در یک مورد دختر یکی از فعالان مخالف دولت تاجیکستان از سوی ماموران "تهدید به تجاوز به ناموس" شده است.

حزب نهضت اسلامی و گروههای مدافع حقوق بشر بین‌المللی مدعی اند که ماموران دولتی تاجیکستان پیوندان برخی از اعضای این حزب را تهدید کرده اند که اگر بستگانشان به فعالیتهای سیاسی خود در خارج از کشور پایان ندهند، اموال این خانواده ها مصادره خواهد شد.

دیدبان حقوق بشر و کمیته هلسینکی از اتحادیه اروپا، آمریکا، سازمانهای بانفوذ بین‌المللی و شریکان خارجی تاجیکستان خواسته بودند که این موارد نقض حقوق بشر را محکوم کنند و مقامات تاجیک را وادار نمایند که از "اقدامات تلافی جویانه روزافزون" علیه مخالفان دست کشند.

از جمله، این دو سازمان خواستار مسدودیت حسابهای بانکی و منع صدور ویزا برای مقامات تاجیکی شده اند که در موارد نقض حقوق بشر دست دارند. قبلا رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان، نیز خبرهای مبنی بر آزار و اذیت اعضای خانواده های مخالفین در مناطق مختلف این کشور را رد کرده بود.

حزب نهضت اسلامی که از زمان پایان جنگ داخلی نتاجیکستان تا شهریورماه ۱۳۹۴ فعالیت رسمی داشت، در پی ناآرامیهایی که دولت از آن به عنوان "تلاش کودتا" نام می برد، از سوی دادگاه عالی این کشور یک حزب تروریستی خوانده و فعالیتش ممنوع شد و دهها تن از فعالانش به زندان انداخته شدند. محیی الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، و شماری از فعالان دیگر این حزب در تبعید به سر می برد.

"تروریستان عفو نمی شوند"

حق نشر عکس YOUTUBE
Image caption گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان است که در بهار ۱۳۹۴ مدتی ناپدید شد و پس از یک ماه سر از سوریه درآورد.

در همین حال، دادستان کل تاجیکستان با اشاره به مشارکت تاجیکان در جنگهای سوریه و عراق گفت افرادی که از آن جاها برمی گردند، مورد عفو قرار نخواهند گرفت. پیشتر مقامات تاجیک بارها گفته بودند افرادی که در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند و داوطلبانه به وطن برمی گردند، از مجازات معاف خواهند شد.

آقای رحمان افزود: "پیش از آن که به جنگهای خارجی روند، باید فکر کنند که این جنایت است. ندانستن، آنها را از جوابگری آزاد نمی کند. یگان (هیچ) بخشش نسبت به تروریستان اجرا نمی شود، بسیاری از آنها برنمی گردند، بلکه دستگیر می شوند و به تاجیکستان استرداد می‌شوند. نسبت به آنها یگان بخشش نیست، فقط زنان و کودکان استثنا هستند. آنها برای جامعه، دولت و مردم خوف کلان دارند."

بر اساس آمار مختلف از دو تا سه هزار تبعه تاجیک که گفته می شود در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند. از چهره های شاخصی که به گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش پیوسته است، گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان است که در بهار ۱۳۹۴ مدتی ناپدید شد و پس از یک ماه سر از سوریه درآورد.

آقای حلیمف قبل از پیوستن به داعش دوره هایی آموزشی را در پایگاههای نظامی در آمریکا و روسیه سپری کرده بود. دولت آمریکا برای دادن اطلاع در باره محل بود و باش او سه میلیون دلار پاداش وعده کرده است.

سه ماه قبل برخی از رسانه ها خبر دادند که آقای حلیمف در جریان حملات هوایی در موصل عراق کشته شده است، اما چهار روز قبل سایت رادیوی "آزادی" عکسهای تازه ای را از او و یک دختر خردسالش (از زن دومش که بعدتر به او پیوست) منتشر کرد که ظاهرا به زنده بودن او دلالت می کند.

بیشتر بخوانید:

کشته شدن چهار تن از بستگان نظامی تاجیک که به داعش پیوسته بود

پسر فرمانده تاجیک که به داعش پیوسته بود به ۱۰ سال زندان محکوم شد

موضوعات مرتبط