ژنرال خلیفه در لیبی به کشتی‌های ایتالیایی هشدار داد

لیبی حق نشر عکس EPA
Image caption در سال جاری تا به حال نزدیک به یکصد هزار مهاجر از دریای مدیترانه گذشته‌اند تا خود را به ایتالیا برسانند

ژنرال خلیفه حفتر، رئیس خود خوانده ارتش ملی لیبی، می‌گوید که با هر کشتی ایتالیایی که بدون مجوز نزدیک آب‌های لیبی شود، مقابله می‌کند.

این ژنرال ارتش لیبی از فرماندهان ارتش در دوران حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی بود و یکی از نظامیان جنجالی لیبی است.

نیروهای تحت رهبری او بیش از سه سال علیه پیکارجویان اسلامگرا در شهر بنغازی می‌جنگیدند. سپس خلیفه به عنوان فرمانده ارشد نظامی این کشور معرفی شد.

مجلس ایتالیا روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که ناوهایی را به لیبی بفرستد تا از عبور مهاجران از دریای مدیترانه به سمت ایتالیا جلوگیری کند.

ایتالیا پذیرای اصلی مهاجرانی است که از لیبی برای رسیدن به ایتالیا سفر مرگباری را در پیش می‌گیرند.

ژنرال حفتر دستور داده است ناوهای این کشور در چهار شهر لیبی مستقر بشوند تا جلوی کشتی‌های ایتالیایی را بگیرند.

زمانی که ارتش ملی لیبی اعلام کرد "هر کشتی که بدون اجازه ارتش وارد آب‌های ملی شود" دفع خواهد شد، مشخص نکرد که آیا از قوه قهریه استفاده خواهد کرد یا نه.

بیشتر بخوانید:

اکنون لیبی تحت کنترل دو دولت است؛ دولتی که در شرق این کشور است و از ژنرال خلیفه حفتر حمایت می‌کند و دولت دیگر در طرابلس مورد حمایت سازمان ملل است.

گفته می‌شود ژنرال حفتر از به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی در طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل متحد است، خودداری کرده است.

لیبی از زمان سقوط حکومت قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی دستخوش ناآرامی‌های گسترده‌ای بوده است.

در این کشور گروه‌های افراط‌گرای اسلامی از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مناطقی را در اختیار دارند.

مخالفان ژنرال حفتر، او را که از حمایت برخی از قدرت‌های خارجی برخوردار است، متهم می‌کنند که در تلاش است تا دیکتاتوری را در لیبی حاکم کند.

دولتی که در شرق لیبی است در رابطه با طرح ایتالیا گفت این کشور می‌خواهد "بحران مهاجرت غیرقانونی را از قلمروی خودش به لیبی منتقل کند."

این دولت افزود که بازگرداندن ده‌ها هزار نفر "تاثیر خطرناکی" بر امنیت، اقتصاد و جامعه لیبی خواهد داشت.

به نظر این دولت، رفتار کشتی‌های ایتالیایی در آب‌های لیبی "نقض حاکمیت" لیبی است.

دولت رقیب مورد حمایت سازمان ملل در همه عملیات‌ها همکاری خواهد کرد و برای هر کشتی ایتالیایی که در برابر لیبی صف‌آرایی کند باید مجوز صادر کند.

ایتالیا دو کشتی را خواهد فرستاد که به گفته مقامات دو کشور در این عملیات به گارد ساحلی لیبی کمک می‌کنند و قاچاقاچیان انسان را مورد هدف قرار می‌دهند.

روبرتا پینوتی وزیر دفاع ایتالیا گفت این عملیات "به حاکمیت لیبی آسیبی وارد نمی‌کند" و تاکید کرد قرار نیست "سد راه" قایق‌های مهاجران باشد.

هر چند، گروه‌های حقوق بشری هشدار داده‌اند آن مهاجرانی که به لیبی بازگردانده شدند مورد بدرفتاری قاچاقچیان قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

با افزایش مرگ مهاجران در مسیر لیبی به ایتالیا در سال ۲۰۱۵، وزیر دفاع ایتالیا به تلویزیون ایتالیا گفته بود که اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مرگ مهاجران باید اقدام نظامی را مد نظر قرار دهد.

او گفته بود: "ما می‌دانیم که قاچاقچیان قایق‌هایشان را کجا نگه می دارند، کجا جمع می شوند. طرح مداخله نظامی وجود دارد."

بنابه گزارش سازمان ملل، در سال جاری تا به حال بیش از ۹۴ هزار مهاجر برای رسیدن به ایتالیا از مدیترانه عبور کردند. بیش از ۲۳۷۰ نفر در مسیر ایتالیا جان باختند.

بنا به آمار وزارت کشور تعداد مهاجران در ماه ژوئیه در قیاس با همین ماه در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و این رقم از ۲۳۵۵۲ نفر به ۱۱۱۹۳ رسیده است.

مهاجرانی که از آب‌های ساحلی لیبی آمده باشند و نه از آب‌ها بین‌المللی می‌توانند به طور قانونی به لیبی بازگردند اما به گفته مددجویان شرایط پذیرش مهاجر در اردوگاه‌ها وخیم است.