بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه 'هیات عالی منصفه تشکیل داد'

رابرت مولر حق نشر عکس Reuters
Image caption تحقیقات در این باره پس از آن به دست آقای مولر (راست) سپرده شد که آقای ترامپ، جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی را اخراج کرد

بنابر گزارش‌ها، رابرت مولر، بازرس ویژه‌ای که درباره رابطه اعضای ستاد دونالد ترامپ و روسیه در حال تحقیق است با تشکیل یک هیات عالی منصفه شروع به احضار کردن افراد کرده است.

رویترز و وال‌استریت ژورنال عصر پنجشنبه (سوم اوت - ۱۲ مرداد) ضمن انتشار این خبر، نوشتند احضاریه‌ها ارسالی از سوی بازرس ویژه در ارتباط با دیدار پسرارشد آقای ترامپ با یک وکیل روس است.

این دیدار که ماه ژوئن گذشته روی داد و دونالد ترامپ جونیور، به همراه جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و پل منافارت، رئیس وقت ستاد وی نیز در آن حضور داشتند، برای ماه‌‌ها مخفی نگه داشته شده بود و تنها در پی تحقیقات روزنامه نیوریورک تایمز بود که از وقوع و جزئیات آن پرده برداشته شد.

در قانون قضایی آمریکا، یک هیات منصفه عالی معمولا برای آن تشکیل می‌شود که شواهد و مدارک گردآوری شده در جریان یک تحقیق و تفحص را سبک و سنگین کند و بگوید آیا این یافته‌ها برای به جریان انداختن یک روند قضایی رسمی به اندازه کافی "محکمه‌پسند" است یا نه. چنین هیاتی در مقام گناهکار یا بی‌گناه شناختن افراد نیست اما درباره قابل پیگیری بودن اعلام جرم علیه اشخاص یا نهادها قضاوت خواهد کرد.

تشکیل این هیات منصفه عالی می‌تواند نشان از پیشرفت تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مولر، داشته باشد و این که ممکن است به زودی نتایجی از آن رسما علنی شود.

در همین حال، شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش کرده که بازرس ویژه و تیم حقوقی او مشغول بررسی این فرضیه هستند که رابطه مالی میان گروه عریض و طویل اقتصادی آقای ترامپ و اعضای خانواده او با روسیه را بررسی کنند.

سی‌ان‌ان همچنین می‌گوید کمیته تحت نظر رابرت مولر که خود سابقه ریاست اف‌بی‌آی را داشته، در حال تحقیق بیشتر درباره پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ هستند. به گزارش این شبکه خبری، تحقیقات جدید از آقای منافارت پس از آن شکل گرفته که شنودهایی از گفتگوهای مقام‌های روسیه به دست آمده که در آنها نام آقای منافارت مورد اشاره قرار گرفته است.

تحقیقات درباره این پرونده پس از آن به دست آقای مولر سپرده شد که آقای ترامپ، سه ماه پیش، جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی را اخراج کرد.

آقای ترامپ بارها این تحقیقات و هرگونه اتهامی درباره ارتباط با روسیه را واهی خوانده و آن را با هدف تخطئه رئیس جمهور ارزیابی کرده است.

اخبار مربوط به تشکیل هیات منصفه عالی در حالی روز پنجشنبه (سوم اوت - ۱۲ مرداد) منتشر شد که آقای ترامپ در سخنانی با انتقاد از تحریم‌های جدید علیه روسیه، سردی روابط با مسکو را "خطرناک" خواند.

آقای ترامپ امروز در توییتر نوشت: "رابطه‌مان با روسیه به شکل خیلی خطرناکی کمتر از همیشه است. می‌توانید از کنگره بابت این تشکر کنید، از همان کسانی که حتی نتوانستند به ما بیمه درمانی بدهند."

انتقاد او از نمایندگان و سناتورهای جمهوری‌خواه است که به طرح جایگزین طرح بیمه درمانی دوران باراک اوباما رای ندادند.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه مصوبه کنگره برای وضع تحریم جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تایید کرد، اما در عین حال آن را دچار کاستی‌های عمده دانست.

بیشتر بخوانید

تکرار ادعای ترامپ درباره "فریب" بودن تحقیقات روسیه

تنها ساعتی بعد از انتشار گزارش‌های جدید درباره تحقیقات ارتباط ستاد آقای ترامپ با روسیه، رئیس جمهوری آمریکا که در سفری کوتاه به ویرجینیای غربی رفته بود در متینگی یک بار دیگر این اتهام‌ها را "بی‌اساس" خواند و گفت این دسیسه دموکرات‌ها که می‌خواهند "بزرگترین شکست انتخاباتی تاریخ آمریکا" را از اذهان عمومی پاک کنند.

آقای ترامپ که در میان هوادران پرشور خودش و در میتینگی که یادآور سخنرانی‌های پرشور انتخاباتی او بود، یک بار دیگر شعارهای کلاسیک خود را تکرار کرد و بر ساختن دیوار مکزیک، مبارزه با اسلام‌گرایی افراطی، برچیدن نظام بیمه درمانی وضع شده در دوران باراک اوباما، ایجاد شغل و "بازگشت عظمت به آمریکا" تاکیدی دوباره کرد.

سخنرانی پنجشنبه عصر آقای ترامپ که با فریادهای پرشور هوادارانش همراه بود در حالی صورت گرفت که به نظر می‌رسید رسانه‌های بزرگ آمریکایی چون سی‌ان‌ان تمایلی به پخش حتی قسمت کوتاهی از این سخنرانی را ندارد و در هنگام سخنرانی رئیس‌جمهوری، این شبکه بخش‌های مختلف خبری و تحلیلی خود را همچنان متمرکز بروی مساله تحقیقات روسیه و تشکیل هیات منصفه از سوی بازرس ویژه، رابرت مولر، قرار داده بود.