ترامپ از رئیس جمهور مکزیک خواسته بوده نگوید 'پول دیوار را نمی‌دهد'

US President Donald Trump waits to speak on the phone with Irish Prime Minister Leo Varadkar in June in Wasington, DC. حق نشر عکس Getty Images

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست محتوای گفتگوهای تلفنی دونالد ترامپ با رهبران مکزیک و استرالیا را منتشر کرده است.

بنابر گزارش اختصاصی که واشنگتن پست روز پنجشنبه (سوم اوت-۱۲ مرداد) منتشر کرد آقای ترامپ در گفتگو با رئیس‌جمهوری مکزیک با تاکید بر این که بودجه ساخت دیوار مورد نظر او میان مکزیک و آمریکا را از منابعی در آمریکا تامین خواهد کرد از آقای پینا‌ نیتو می‌خواهد دیگر جمله "مکزیک پول دیوار را نخواهد داد" را بر زبان نیاورد.

در بخشی از متن این مکالمه آقای ترامپ می‌گوید: "نمی‌شود که تو دائما این را به رسانه‌ها بگویی."

همزمان محتوای مکالمه آقای ترامپ با مالکوم ترنبل، نخست‌وزیر استرالیا هم علنی شده است.

آن طور که در متن گفتگوها دیده می‌شود آقای ترامپ که در آن ایام تنها چند روز از آغاز ریاست جمهوری‌اش می‌گذشت پس از اختلاف نظر با نخست وزیر استرالیا بر سر انتقال مهاجران و پناهجویان، به او می‌گوید این "بدترین" مکالمه تلفنی بوده که در طول روز داشته و حتی گفتگوی تلفنی چند دقیقه قبل او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بسیار "مطبوع‌تر" بوده است.

محتوای این مکالمات تلفنی بدین لحاظ حائز اهمیت است که رییس جمهوری آمریکا، یکی از بنیادی‌ترین شعارهای انتخاباتی خود را بر ساختن دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک بنا کرده بود و بارها به هوادارنش قول داده بود که مکزیک را وادار خواهد کرد هزینه‌های ساخت چنین دیواری را تقبل کند.

اما آن طور که در این متن دیده می‌شود آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی خودش با رئیس جمهوری مکزیک او را تهدید می کند که اگر به تکرار سخنان خود مبنی بر این که "مکزیک پول ساختن هیچ دیواری را نمی‌دهد" اصرار ورزد، آن‌گاه آقای ترامپ دیگر تمایلی برای دیدار با او ندارد چرا که تکرار این سخنان به تصوری که آقای ترامپ در میان هوادارانش پدید آورده آسیب می‌رساند.

او حتی در بخشی از گفتگو تلفنی‌اش با رئیس جمهوری مکزیک تاکید می کند که هزینه‌های ساخت دیوار مورد نظرش را از منابعی در داخل آمریکا تامین خواهد کرد.

"اگر تو بخواهی بگویی که مکزیک پول دیوار را نمی‌دهد، آن وقت من دیگر تمایلی به دیدار با شما ندارم چون من نمی‌توانم با این قضیه کنار بیاییم."

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته با تصویب لایحه‌ای یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای احداث دیوار مکزیک در اختیار دولت آقای ترامپ قرار داد و همزمان پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان که عالی رتبه‌ترین جمهوری‌خواه در کنگره آمریکاست با انتشار ویدئویی تبلیغاتی، در حالی که سوار اسب در مرزهای تگزاس با مکزیک دیده می‌شد شعار "اکنون وقت ساخت دیوار است" سر داد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در این عکس دونالد ترامپ (چپ) دیده می‌شود که در حضور استیو بنن (راست) و مایکل فلین، (عقب) مشاور سابق امنیت ملی، با نخست وزیر استرالیا گفتگو می‌کند

انتشار محتوای گفتگوهای تلفنی آقای ترامپ با رهبران مکزیک و استرالیا روز پنجشنبه در حالی منتشر شد که رئیس جمهوری آمریکا برای سخنرانی در میان هوادارنش به ویرجینیای غربی رفت و در میان آنها یک بار دیگر بر شعارهای کلاسیک خود همچون احداث دیوار تاکید کرد؛ هر چند این بار او نامی از مکزیک به عنوان تامین کننده منابع مالی این دیوار به میان نیاورد.

وی همچنین یک بار دیگر با حمله به تحقیقات ویژه درباره احتمال ارتباط اعضای ستاد انتخاباتی او با مسکو، آن را بهانه‌ای برای دموکرات ها خواند که بنا دارند بر شکست مفتضحانه خود در انتخابات نوامبر گذشته "سرپوش" بگذارند.

این در حالی است که ساعتی پیش از سفر آقای ترامپ به ویرجینای غربی رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند، رابرت مولر، بازرس ویژه‌ای که درباره رابطه اعضای ستاد دونالد ترامپ و روسیه در حال تحقیق است با تشکیل یک هیات عالی منصفه شروع به احضار کردن افراد کرده است.

رویترز و وال‌استریت ژورنال عصر پنجشنبه (سوم اوت - ۱۲ مرداد) ضمن انتشار این خبر، نوشتند احضاریه‌ها ارسالی از سوی بازرس ویژه در ارتباط با دیدار پسرارشد آقای ترامپ با یک وکیل روس است.

این دیدار که ماه ژوئن گذشته روی داد و دونالد ترامپ جونیور، به همراه جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و پل منافارت، رئیس وقت ستاد وی نیز در آن حضور داشتند، برای ماه‌‌ها مخفی نگه داشته شده بود و تنها در پی تحقیقات روزنامه نیوریورک تایمز بود که از وقوع و جزئیات آن پرده برداشته شد.

بیشتر بخوانید