سنای آمریکا از انتصابات جدید ترامپ در طول تعطیلات تابستانی جلوگیری می‌کند‌

حق نشر عکس Senate.gov
Image caption سنای آمریکا با تشکیل جلسات شکلی در طول تعطیلات تابستان بر انتصابات دولتی نظارت خواهد کرد

سنای آمریکا برای جلوگیری از انتصابات جدید رئیس جمهوری در طول تابستان تمهیداتی خاصی به کار برده است.

تعطیلات تابستانی کنگره آمریکا آغاز شده اما سنای این کشور تصمیم گرفته است به منظور جلوگیری از انتصابات جدید توسط رئیس جمهوری، به انعقاد جلسات "پروفرما" در طول تابستان ادامه دهد و به این ترتیب، مانع از آن شود که او در طول تعطیلات، مقاماتی را منصوب کند که انتصاب آنها مستلزم کسب موافقت سناست.

جلسات پروفرما - یا شکلی - نشست‌هایی بدون دستور کار یا برنامه مشخص است که ممکن است هرکدام بیش از چند دقیقه به طول نینجامد اما تشکیل آنها به معنی ادامه کار مجلس است. هر یک از دو مجلس کنگره آمریکا می‌تواند با رای همه اعضا به تشکیل اینگونه جلسات در زمان تعطیلات معمول بپردازد.

با تصویب پیشنهاد برگزاری نشست‌های شکلی در سنا، انتظار می‌رود این مجلس هر سه روز یکبار رسما اعلام تشکیل جلسه کند.

+ ترامپ 'به زودی' تکلیف وزرات دادگستری را روشن می‌کند

+ ترامپ رئیس دفتر خود را عوض کرد

مجالس کنگره آمریکا می‌توانند از اختیارات خود برای تشکیل جلسات شکلی برای مقاصد مختلف استفاده کنند و جلوگیری از انتصاب مقامات توسط رئیس جمهوری یکی از آنهاست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سشنز و ترامپ - احتمال برکناری سنشز و انتصاب وزیر دادگستری جدید یکی از انگیزه‌های تصمیم سنا بوده است

این نخستین بار نیست که سنای آمریکا به این منظور تصمیم به تشکیل جلسه شکلی گرفته است. سال گذشته در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز سناتورها به همین نحو عمل کردند تا مانع از آن شوند آقای اوباما بدون مراجعه و تصویب سنا، یکی ازقضات دیوان عالی را منصوب کند.

در حال حاضر، دونالد ترامپ در صدد انتصاب مقام خاصی نیست اما به گفته ناظران، حملات لفظی او به جف سشنز، وزیر دادگستری، باعث گمانه‌زنی دراین مورد شده بود که ممکن است در رئیس جمهوری در طول تعطیلات در صدد برکناری و منصوب کردن جانشینی برای آقای سشنز برآید.

دونالد ترامپ از نحوه برخورد آقای سشنز با تحقیقات قضایی پیرامون ارتباط ستاد انتخاباتی خود با روسیه ناخرسند است.

همچنین، با انتصاب جان کلی به ریاست ستاد کاخ سفید، رئیس جمهوری باید فردی را به سمت وزیر امنیت داخلی منصوب کند که این انتصاب نیز مستلزم تایید سناست.

ماه پیش، سناتور چارلز شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، هشدار داد که این حزب "ابزاری" در اختیار دارد و آنها را برای ممانعت از انتصابات دولتی در طول تعطیلات به کار خواهد گرفت. سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه هم گفته بود که "اگر سنا تعطیل نشود، نشست شکلی هر سه روز یک بار برگزار خواهد شد."

سنای آمریکا در طول یک هفته تعطیلات جشن سالگرد استقلال در ماه گذشته میلادی هم تصمیم گرفت به تشکل جلسات شکلی مبادرت ورزد.