مظنون 'حمله تروریستی' در استرالیا بمب را در چمدان برادرش جا داده بود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس استرالیا در فرودگاه‎های کشور حضور بیشتری پیدا کرده‎اند

پلیس استرالیا اعلام کرده فردی که مظنون به اقدام به عملیات تروریستی است، تلاش کرده بود تا بمبی را در چمدان برادرش به داخل هواپیما ببرد.

در یک هفته اخیر این دومین طرح حمله است که توسط پلیس استرالیا خنثی شده است. تاکنون پلیس چندین نفر را در این ارتباط بازداشت کرده است.

نیروهای امنیتی استرالیا ساعاتی پس از بازداشت چهار نفر در روز شنبه در جریان اقدامات امنیتی در سراسر سیدنی، گفتند که یک حمله دیگر را نیز خنثی کرده‌اند.

هدف طراحان این حمله ساخت و استفاده وسیله‎ای بود که پس از انفجار، گازی سمی در یک مکان سربسته عمومی پخش می‌کرد.

گفته شده است که این مظنونان با هدایت یکی از اعضای ارشد گروه دولت اسلامی (داعش) به برنامه‎ریزی برای حملات مبادرت ورزیده بودند.

مایکل فلان، معاون رئیس پلیس فدرال استرالیا گفته است که حمله اخیر "پیشرفته‌ترین طرحی بود که تا کنون برای اجرا در خاک استرالیا برنامه‌ریزی شده است."

استرالیا: نقشه تروریستی برای ساقط کردن هواپیما را خنثی کردیم

دولت استرالیا به پناهجویان 'بازداشتی' غرامت می‌پردازد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس ۵ ساختمان مختلف در سراسر سیدنی را تحت تجسس قرارداد و چندین مظنون به حمله تروریستی را بازداشت کرد

او گفت که دو مظنون یک بمب پیشرفته نظامی را در داخل چمدانی جاسازی کرده بودند و قرار بود برادر یکی از آنها این چمدان را با خود به داخل هواپیمایی شرکت الاتحاد ببرد. این هواپیما روز ۱۵ ژوییه (حدود دو هفته پیش) از فرودگاه سیدنی پرواز داشت.

اما بنا به دلایلی، اجرای این حمله در لحظات آخر لغو شد و با آنکه چمدان به فرودگاه برده شده بود اما تحویل چک-این نشد. برادر مظنون سپس بدون چمدان سوار هواپیما شد.

پلیس می‎گوید که مظنونان با هدایت و کسب دستور از یکی از اعضای ارشد داعش، بمب را ساخته بودند و تجهیزات لازم در محموله‎ای هوایی از ترکیه به دست آنها رسیده بود.

پلیس همچنین گفته است که یکی از مظنونان از ماه آوریل با این عضو ارشد داعش در تماس بود.

موضوعات مرتبط