مشاور سابق بنیامین نتانیاهو علیه او شهادت می‎دهد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادگستری اسرائیل از حدود دو پیش در رابطه با دو پرونده جداگانه در مورد بنیامین نتانیاهو تحقیق می کند

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند یکمشاور سابق بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل موافقت کرده است که در پرونده اتهام فساد مالی علیه او شهادت دهد.

آری هارو، مشاور ارشد سابق آقای نتانیاهو با دادستانی به توافق رسیده است تا در دو پرونده جداگانه از جمله فساد مالی و دریافت رشوه از یک تاجر، علیه او شهادت دهد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی گفته است که آقای هارو در جریان دو پرونده تحقیقاتی جداگانه که درباره نتانیاهو تشکیل شده با دادگستری این کشور همکاری کرده است.

طبق یک پرونده او طی سال‌های طولانی از دوستان متمول بازرگان خود از جمله جیمز پکر، میلیاردر استرالیایی و آرنون میلچان تهیه کننده هالیوود، هدایای زیادی دریافت کرده است.

در پرونده‌ای دیگر آقای نتانیاهو با ناشر روزنامه پرفروش یدیعوت آخرونوت قرارهای سری گذاشته که بنا بر آن این ناشر متعهد شده در نشریات خود تصویر مثبتی از اقدامات نخست وزیر نشان دهد و در عوض نتانیاهو قول داده که فعالیت روزنامه هایوم، رقیب اصلی آن را محدود کند.

دولت اسرائیل هنوز رسما در مورد گزارش‎ها اظهار نظر نکرده است و انتشار هرگونه اطلاعات درز شده در مورد پرونده از سوی دادگاه ممنوع شده است.

نخست وزیر اسرائیل پیشتر این ادعاها را "بی‌پایه" خوانده بود.

آقای هارو که در آمریکا به دنیا آمده، از یهودیان مهاجر اسرائیل است. او بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و یک بار دیگر قبل از آنکه در رابطه با اتهامات فساد مالی کناره‎گیری کند از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ برای آقای نتانیاهو کار می‎کرده است.

اتهامات مطرح شده علیه آقای نتانیاهو سیاست اسرائیل را دچار تزلزل کرده و به گمانه‌زنی درباره کناره‌گیری او از قدرت دامن زده است.

چهره‌های مخالف دولت در اسرائیل خواهان کناره گیری آقای نتانیاهو از قدرت شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو - ۶۷ ساله - اکنون چهارمین دوره نخست وزیری‌اش را می‌گذارند.

آقای نتانیاهو اولین نخست وزیر اسرائیل نیست که در مظان اتهامات مالی قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط