چین برای تشدید کنترل اینترنت 'مانور برگزار کرد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چین در ابتدای سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که ارائه کنندگان وی‌پی‌ان باید از دولت این کشور مجوز بگیرند

طبق گزارش‌ها، چین مانورهای اینترنتی برگزار کرده که هدف از آن بستن سایتهایی است که به نظر مقام‌های چینی زیانآور هستند.

مقام‌های چینی در این باره اظهارنظر رسمی نکرده‌اند اما شرکت‌هایاینترنتی که به آنها دستور شرکت در این مانور داده شده بود، برگزاری آن را تائید کرده‌اند.

چین در حال حاضر هم با نرم‌افزارهایی دسترسی شهروندانش به اینترنت را محدود می‌کند اما به نظر می‌رسد پیش از تشکیل نشست مهم حزب کمونیست چین می‌خواهد این محدودیت‌ها را بیشتر کند.

پکن اخیرا شبکه های خصوصی مجازی یا وی‌پی‌ان ها را هدف قرار داده است که به مردم اجازه می دهند محدودیت‌های دسترسی به اینترنت را دور بزنند.

وی‌پی‌ان به کاربران امکان می‌دهد با مخفی کردن شناسه اینترنتی (IP addresses) خود به سایت‌های فیلترشده دسترسی پیدا کنند.

طبق گزارش‌ها، وزارت امنیت ملی چین "به منظور تقویت امنیت اینترنتی کنگره نوزدهم حزب کمونیست و مقابله با مشکل نشر غیرقانونی "اطلاعات زیان‌آور" خواستار برگزاری این مانور شده است.

هفته پیش اپل عرضه خدمات شصت وی‌پی‌ان را در چین متوقف کرد و شرکت آمازون هم به کاربران خود در باره استفاده نکردن از وی‌پی‌ان ها هشدار داد.

چین در ابتدای سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که ارائه کنندگان وی‌پی‌ان باید از دولت این کشور مجوز بگیرند، به همین دلیل به شرکت اپل هم گفته شد وی‌پی‌ان‌هایی را که مجوز ندارند در فروشگاه‌های خود عرضه نکند.

این شرکت بیشتر سخت افزار محصولات خود را در چین می‌سازد.

چین از جمله کشورهایی است که کنترل و نظارت گسترده بر اینترنت اعمال می‌کند و دسترسی به سایت‌ها و مطالبی را که نامطلوب می‌داند، مسدود می‌کند. شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توییتر در چین فیلتر هستند و حتی جستجوگر گوگل و دسترسی به منابع خبری خارجی از جمله بی‌بی‌سی مسدود است.

موضوعات مرتبط