آنتونیو لدزما رهبر مخالفان ونزوئلا از زندان به حبس خانگی برگردانده شد

آنتونیو لدزما حق نشر عکس AFP
Image caption آنتونیو لدزما و دخترش پس از آزادی از زندان در مقابل منزلشان

آنتونیو لدزما یکی از رهبران مخالف دولت ونزوئلا پس از سه روز از زندان تحت بازداشت خانگی در آمده است.

این موضوع را همسر آقای لدزما در توییتر تایید کرده است: "چند دقیقه پیش سبین (ماموران سازمان اطلاعات) بشکل غیرمنتظره‌ای آنتونیو را به خانه برگرداندند."

این در حالی است که واتیکان از دولت ونزوئلا خواسته است تا تشکیل مجمع قانون اساسی را به حالت تعلیق در آورد.

آقای لدزما همراه با دیگر رهبر مخالفان، لئوپولدو لوپز، به اتهام تلاش برای بی‌ثبات کردن دولت دستگیر شده بود.

هر دو رهبر در اعتراض به همه‌پرسی یکشنبه گذشته، فراخوان تظاهرات داده و هر دو را ماموران سازمان اطلاعات دستگیر و روز سه شنبه به یک زندان نظامی منتقل کرده بودند.

Image caption از لحظه دستگیری آقای لدزما به دست نیروهای سازمان امنیت ویدئویی منتشر شد

از وضعیت بازداشت آقای لوپز اطلاعی در دست نیست.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای در اعتراض به "دیکتاتوری" نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا، دو رهبر مخالف دولت را "زندانی سیاسی" و بازداشت آنها را "غیرقانونی" خوانده و گفته بود نیکلاس مادورو را مسئول "حفظ سلامت و امنیت" این دو نفر می‌داند.

همه‌پرسی روز یک شنبه برای تشکیل مجمع قانون اساسی برگزار شد، مجمعی که اختیار بازنویسی قانون اساسی و ابطال تصمیم‌های کنگره را خواهد داشت که در کنترل مخالفان دولت است.

مخالفان دولت این رای‌گیری را تحریم و تظاهرات مختلفی هم در اعتراض به آن برپا کردند؛ اعتراضاتی که ده کشته بر جا گذاشت.

کمیسیون انتخابات ونزوئلا مشارکت در این رای‌گیری را ۴۱.۵ درصد اعلام کرد اما مخالفان گفتند مشارکت بیش از ۱۲ درصد نبوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردم ونزوئلا با کمبود مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگی روبرو هستند؛ دیواری در کاراکاس که بر آن نوشته شده 'گرسنه‌'.

قرار است امروز (جمعه چهار اوت) این مجمع با ادای سوگند اعضا افتتاح شود.

اما در حالی که مخالفان در تدارکات تظاهرات بزرگ تازه‌ای هستند، دفتر دادستان کل ونزوئلا اعلام کرد که به دلیل شبهه فساد مالی در رای گیری روز یکشنبه، پرونده‌ای برای جلوگیری از افتتاح مجمع تشکیل داده است.

مخالفان این همه‌پرسی را گامی در جهت تمرکز قدرت در دست آقای مادورو و تضعیف دموکراسی می‌دانند اما آقای مادورو این همه‌پرسی را "رای‌گیری انقلابی" خوانده و می‌گوید تشکیل مجمع باعث آرامش کشور می‌شود، جناح‌ها و گروه‌های مختلف را در جامعه متفرق ونزوئلا گرد هم می‌آ‌ورد و فرصت گفتگو ایجاد می‌کند.

هم آقای لدزما هم آقای لوپز از رهبران اصلی تظاهرات گسترده سال ۲۰۱۴ بودند که باعث کشته شدن ۴۳ نفر از طرف‌های سیاسی مختلف شد.

نقش این دو نفر در اعتراضات اخیر کم‌رنگ‌تر از قبل بود چرا که آنها در بازداشت خانگی بودند با این حال پیام‌های ویدئویی آنها به بیرون می‌رسید و در سطح وسیعی همرسان می‌شد.