دولت اسرائیل برای روزنامه‌نگار ایرانی 'پناهندگی ویژه صادر می‌کند'

ندا امین حق نشر عکس TIMES OF ISRAEL
Image caption ندا امین

وزارت کشور اسرائیل امروز (یکشنبه ششم اوت) اعلام کرد که برای روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس ایرانی ندا امین روادید ویژه صادر کند.

خانم امین که اکنون ساکن ترکیه است می گوید با خطر اخراج اجباری از ترکیه به ایران روبرو است.

به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل خانم امین سال ۲۰۱۴ از ایران به ترکیه رفت و در روزهای گذشته به او اطلاع داده شد که باید ظرف چند روز این کشور را ترک کند و به ایران برگردد.

در بیانیه‌ آریه درعی وزیر کشور اسرائیل آمده: "زندگی این روزنامه‌نگار در خطر جدی است. با در نظر گرفتن ملاحظات انسانی، من اجازه ورود را صادر می‌کنم که بلافاصله قابل اجرا است."

خانم امین که سایت روزنامه تایمز اسرائیل او را "نویسنده، ژورنالیست و کُنشگر حقوق حیوانات" معرفی می‌کند برای این روزنامه مقالاتی به زبان فارسی نوشته است.

این بیانیه پس از آن صادر شد که اتحادیه روزنامه‌نگاران اسرائیل و انجمن روزنامه‌نگاران بیت‌المقدس از وزیر کشور اسرائیل خواسته بودند برای "جلوگیری از اعدام" خانم امین وارد عمل شود.

آچیا گینوسار وکیل انجمن روزنامه‌نگاران بیت‌المقدس در نامه‌ای به آقای درعی نوشته بود: "انتظار می‌رود که ندا امین به محض ورود به ایران دستگیر شود و به دلیل فعالیت‌هایش به عنوان خبرنگار در خطر قرار بگیرد و با اعدام روبرو شود، با در نظر گرفتن این واقعیت که او برای تایمز اسرائیل چندین مقاله به فارسی نوشته است."

ایران برای کسانی که گذرنامه اسرائیلی دارند یا شهروندان کشورهای دیگر که در گذرنامه‌شان مهر ورود به اسرائیل داشته باشند ویزا صادر نمی‌کند، هر چند که گفته می‌شود که در مواردی برای کسانی که به اسرائیل سفر کرده بودند ویزای ورود به ایران صادر شده است.

شهروندان ایران که بخواهند به اسرائیل سفر کنند به مجوز ویژه دولت اسرائیل نیاز دارند که به صورت موردی و پس از بررسی‌های امنیتی ممکن است داده ‌شود.

به جز ایران ۱۴ کشور دیگر از جمله، عراق، سوریه، کویت، امارات متحده و عربستان سعودی هم برای شهروندان اسرائیل ویزای ورود صادر نمی‌کنند.

در چند سال اخیر برای حل مشکل مهر ورود به اسرائیل در گذرنامه‌، مهر ورود نه در گذرنامه بلکه در ورقه دیگری زده می‌شود تا برای کسانی که به اسرائیل سفر می‌کنند مشکلی در سفر به کشورهای دیگر پیش نیاید.

پس از انقلاب، ایران و اسرائیل روابط رسمی دیپلماتیک ندارند و دو کشور متخاصم به شمار می‌روند.