بحران ونزوئلا: مجلس موسسان با وجود مخالفت‌های گسترده آغاز به کار کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مجلس موسسان ۵۴۵ عضو دارد

با وجود همه اعتراض‌ها و کشته شدن ده‌ها نفر در جریان تظاهرات ضددولتی چند ماه گذشته، مجلس موسسان ونزوئلا روز جمعه آغاز به کار کرد.

این نهاد تازه تاسیس که بسیاری آن را بستری برای دیکتاتوری نیکلاس مادورو خوانده‌اند قدرت تغییر قانون اساسی و انحلال پارلمان را دارد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا قویا معتقد است که اضافه شدن مجلس موسسان به نظام حکومتداری کشورش به ناآرامی‌های گسترده چند ماه گذشته پایان خواهد داد.

این در حالی است که مخالفان او می گویند این نهاد تازه دستاویزی است برای آقای مادورو که در پی افزایش اختیارات خود و کسب قدرت بیشتر است.

اعتراض‌ها به تاسیس این مجلس حتی فراتر از مسایل داخلی ونزوئلا رفته و روز جمعه واتیکان، کانون مسیحیت در جهان، با محکوم کردن این اقدام خواستار انحلال آن شد.

با وجود این، روز جمعه هزارن نفر از هواداران دولت در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا به خیابان ها آمدند و با در دست گرفتن پرچم کشورشان، در مسیر ورود اعضای مجلس موسسان مستقر شدند و به آنها خوش آمد گفتند.

بیشتر بخوانید

بسیاری از این افراد روز جمعه با در دست گرفتن عکس‌هایی از هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا، و سیمون بولیوار، یکی از رهبران اصلی جنبش استقلال‌طلبانه ونزوئلا و آمریکای جنوبی، به خیابان آمدند.

همزمان، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری در حالی که همسر و پسرش او را همراهی می‌کردند در کنار ۵۴۵ عضو مجلس موسسان مراسم آغاز به کار را برگزار کرد.

دلسی رودریگز، وزیر خارجه سابق ونزوئلا و از یاران اصلی آقای مادورو، ریاست مجلس موسسان را بر عهده گرفته است. او در سخنرانی افتتاحیه خود معترضان و مخالفان داخلی دولت را "فاشیست" خواند و دول خارجی را هم به دخالت در امور ونزوئلا متهم کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم رودریگز، به عنوان رئیس مجلس تازه تاسیس موسسان برگزیده شده است
حق نشر عکس Reuters
Image caption روز جمعه بسیاری از هواداران دولت با در دست گزفتن پرچم ونزوئلا از افتتاح مجلس موسسان استقبال کردند

موضوعات مرتبط