چین خواهان توقف آزمایش‌های نظامی کره شمالی شد

وزیر خارجه چین حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه چین به خبرنگاران گفت در این دیدار گفته است "به نفع کره شمالی است که تصمیم درست و هوشمندانه‌ای بگیرد."

وزیر خارجه چین در ملاقات با همتایش از کره شمالی گفته است که این کشور باید به آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود پایان دهد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین چند ساعت پس از تصویب تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل، با ری یونگ هو، از کره شمالی دیدار کرده است.

وزیر خارجه چین به خبرنگاران گفت در این دیدار گفته است "به نفع کره شمالی است که تصمیم درست و هوشمندانه‌ای بگیرد."

آقای وانگ درباره پاسخ وزیر خارجه کره شمالی به این درخواست توضیحی نداد.

چین بزرگترین شریک تجاری کره شمالی است و پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، برای تحت فشار نگذاشتن کره شمالی انتقاد کرده است.

کره شمالی از محل صادرات ذغال سنگ و مواد معدنی به چین سالانه حدود سه میلیارد دلار درآمد دارد. دونالد ترامپ می‌گوید تحریم‌های جدید حدود یک میلیارد دلار به درآمد صادراتی کره شمالی ضربه می‌زنند.

هر ۱۵ عضو شورای امنیت، از جمله چین و روسیه، به قطعنامه اخیر سازمان ملل رای مثبت داده‌اند. این قطعنامه در واکنش به آزمایش موشک‌های قاره پیمای کره شمالی تصویب شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption ری یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی که به مانیل سفر کرده است

وزیر خارجه چین می‌گوید هرچند وضع تحریم‌های جدید لازم بوده، اما تحریم کره شمالی "هدف نهایی" نیست و باید به مذاکره با این کشور پرداخت. او پس از ملاقات با وزیر کره شمالی گفت که از این کشور خواسته که خویشتن‌داری کند و با ادامه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای جامعه جهانی را به واکنش بیشتر واندارد.

چین همچنین با اشاره به "بحرانی" بودن موقعیت از آمریکا و کره شمالی هم خواست که به تنش‌ها دامن نزنند.

وزیر خارجه چین در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) در مانیل، پایتخت فیلیپین، با همتای کره‌ شمالی‌اش دیدار کرد.

به جز مقام‌های کشورهای عضو آسه‌آن، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز به مانیل سفر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید برنامه‌ای برای ملاقات دوجانبه آقای تیلرسون با آقای ری تنظیم نشده است.

آقای تیلرسون به تازگی گفته است که آمریکا به دنبال براندازی حکومت کره شمالی نیست، اما آزمایش‌های موشکی این کشور را به چشم تهدیدی غیرقابل‌قبول می‌بیند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کره شمالی می‌گوید می‌تواند همه نقاط آمریکا را هدف بگیرد