روسیه: آمریکا برای ادامه گفتگو‌ با ما آمادگی دارد

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا (راست) و سرگئی لاوروف، همتای روسی او (چپ) حق نشر عکس AFP
Image caption رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا (راست) و سرگئی لاوروف، همتای روسی او (چپ)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است حس او این است که آمریکا برای ادامه گفتگو‌ها با این کشور آمادگی دارد.

آقای لاوروف این صحبت‌ها را پس از دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود در حاشیه اجلاس اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا (آسه آن) اظهار کرده است.

اجلاس سالانه وزاری خارجه عضو اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا در مانیل، پایتخت فیلیپین در حال برگزاری است.

سرگئی لاوروف گفته است وزیر خارجه آمریکا علاقه‌مند به پاسخ احتمالی روسیه به معرفی تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سه روز پیش (۳ اوت) مصوبه جدید کنگره این کشور درباره تحریم‌های روسیه، ایران و کره شمالی را تایید کرد ولی در بیانیه‌ای که ضمیمه این مصوبه کرد، این قانون را "عمیقا مشکل‌دار" خوانده است.

کنگره آمریکا روسیه را به دلیل نقش این کشور "در بحران اوکراین و مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا" تحریم کرده است.

بسیاری معتقدند تحریم‌های جدید علیه روسیه به نیت آقای ترامپ برای بهبود روابط واشنگتن با مسکو ضربه می‌زند.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفته است: "تایید تحریم‌های جدید به منزله پایان امیدها برای برقراری روابط بهتر بین روسیه و آمریکا است."

حق نشر عکس Twitter
Image caption دونالد ترامپ: رابطه‌مان با روسیه به شکل خیلی خطرناکی کمتر از همیشه است. می‌توانید از کنگره بابت این تشکر کنید؛ از همان کسانی که حتی نتوانستند به ما بیمه درمانی بدهند.

آقای ترامپ سردی روابط با روسیه را "خطرناک" خوانده و کنگره آمریکا را از این بابت سرزنش کرده است.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشته است: "رابطه‌مان با روسیه به شکل خیلی خطرناکی کمتر از همیشه است. می‌توانید از کنگره بابت این تشکر کنید، از همان کسانی که حتی نتوانستند به ما بیمه درمانی بدهند."

رئیس‌جمهوری آمریکا که به بهبود روابط آمریکا با روسیه امیدوار بود، با وجود تایید مصوبه کنگره در انتقاد از آن گفته است که رئیس‌جمهور در ارتباط با کشورهای خارجی بهتر می‌تواند به مذاکره بپردازد و توافق برسد تا کنگره.

آقای ترامپ که در یک سال گذشته همواره با اتهام ارتباط و تبانی میان حلقه یاران نزدیکش و کرملین روبرو بوده، بارها تاکید کرده بود که قصد دارد با ترمیم روابط آمریکا و روسیه، از تنش‌های ایجاد شده در سالهای اخیر بکاهد.

او در دوران کارزارهای انتخاباتی گفته بود: "اگر پوتین از من خوشش می‌آید، این یک امتیاز برای من محسوب می‌شود نه یک ایراد."

همچنین در ماه دسامبر ۲۰۱۶ هنگامی که بعد از پیروزی آقای ترامپ در انتخابات، باراک اوباما با اخراج ۳۵ دیپلمات روس و مهر و موم کردن یکی از اماکن دیپلماتیک این کشور، مسکو را در ارتباط با مداخله در انتخابات ایالات متحده مجازات کرد، از ستاد آقای ترامپ خبر رسید که ژنرال مک کین، مشاور امنیت ملی سابق آقای ترامپ به روسیه گفته خویشتن داری کند تا آقای ترامپ زمام کاخ سفید را در دست بگیرد.

اکنون با امضای تحریم های تازه علیه مسکو، آقای ترامپ در نزاعی جدید برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قرار گرفته که امیدوار بود با استقرار دولت جدید، بتواند تحریم های قبلی مسکو را هم لغو کند.