آمریکا: روسیه باید درک کند اتهام دخالت در انتخابات تا چه اندازه خطیر است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیلرسون (راست) گفته است در ملاقات با لاوروف بر خطر بودن اتهام دخالت در انتخابات آمریکا تاکید نهاده است

آمریکا گفته است اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به روابط دو کشور آسیب جدی زده اما این آسیب غیر قابل جبران نیست.

روز دوشنبه، ۱۶ مرداد (۷ اوت)، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست منطقه‌ای آسه‌آن به مانیل، پایتخت فیلیپین سفر کرده است در حاشیه این اجلاس با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرد. وی در پی این دیدار گفت که معتقد است آمریکا و روسیه می‌توانند برای کاهش تنش کنونی در روابط دوجانبه راه حل مناسبی بیابند.

روابط آمریکا و روسیه که به خصوص از زمان اقدام روسیه در جدایی شبه‌جزیره کریمه از اوکراین و انضمام آن به خاک خود در سال ٢٠١٤ به سردی گراییده بود، با اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا و پیگیری این موضوع توسط مراجع پارلمانی، امنیتی و قضایی این کشور تیره‌تر شده است. روسیه متهم است که در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته، کوشید با رخنه رایانه‌ای در تشکیلات سیاسی و انتخاباتی، بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد. هدف از این اقدام، کمک به پیروزی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی از حزب جمهوری‌خواه بوده که در مقایسه با رقیب انتخاباتی خود از حزب دموکرات، در جریان مبارزات انتخاباتی موضع ملایم‌تری نسبت به روسیه و رئیس جمهوری آن کشور اتخاذ کرده بود.

+ روسیه: آمریکا برای ادامه گفتگو‌ با ما آمادگی دارد

+ ترامپ سردی روابط با روسیه را 'خطرناک' خواند

آقای تیلرسون گفته است که در ملاقات با آقای لاوروف در این مورد که روسیه مظنون به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته است با او گفتگو کرد و افزود که آمریکا باید "به روس‌ها کمک کند تا درک کنند این ماجرا تا چه اندازه خطیر بوده و تا چه حد به روابط دو کشور آسیب زده است." وی در عین حال گفت که به طرف روسی اطمینان داده که آسیب به روابط جبران ناپذیر و غیرقابل ترمیم نیست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جف سشنز، دادستان کل آمریکا، هنگام ادای توضیحات در مجلس سنا در مورد اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

وزیر خارجه آمریکا افزوده است که "این واقعیتی است که ما می‌خواهیم در زمینه‌های حساس از لحاظ امنیت ملی با روسیه کار کنیم و در همان حال، این موضوع عجیب در مورد بی‌اعتمادی بین ما جدایی انداخته است، و این درست همان کاری است که در زمینه مسایل دیپلماتیک باید به آن بپردازیم."

در حالیکه روند رسیدگی به اتهام مداخله روسیه در انتخابات آمریکا همچنان ادامه دارد، دولت دونالد ترامپ گفته است که مهمترین مانع در بهبود روابط با روسیه موضعگیری آن کشور در قبال بحران داخلی اوکراین است. آمریکا و کشورهای غربی روسیه را به حمایت دز جدایی طلبان اوکراینی متهم می‌کند.

ماه گذشته دولت آمریکا نماینده‌ای را به اوکراین اعزام کرد تا وضعیت در این جمهوری سابق اتحاد شوروی را بررسی کند. آقای تیلرسون گفته است که "ما نماینده ویژه‌ای را برای ارتباط با روسیه و همچنین طرف‌های درگیر در اوکراین تعیین کرده‌ایم اما قطعا در نظر نداریم در این زمینه به نفع کسی موضعگیری کنیم."

اخیرا کنگره آمریکا طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت بزرگ آرا تصویب کرد که به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، رسید و جنبه قانونی یافت. گفته می‌شود که آقای ترامپ که در جریان مبارزات انتخاباتی از لزوم همکاری با روسیه در زمینه‌هایی مانند پایان دادن به جنگ روسیه حمایت کرده بود، این مصوبه را با اکراه امضا کرده است.

برخی ناظران معتقدند با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه، دولت آن کشور احتمالا در صدد خواهد بود از خود تصویری از یک ابرقدرت مقتدر در سطح جهانی را به رای دهندگان ارائه دهد و در این زمینه، تحولاتی مانند پایان موفقیت‌آمیز جنگ در سوریه می‌تواند مفید باشد. به همین دلیل، این احتمال وجود دارد که مقامات روسی در برابر اقداماتی از سوی آمریکا که باعث ارتقاء وجهه جهانی روسیه شود، مایل به دادن امتیازاتی باشند و دولت آمریکا امیدوار است این آمادگی بتواند به کاهش تنش بین دو طرف کمک کند.

در گذشته، موفقیت در سرکوب جدایی‌طلبان چچنی و حفظ امنیت روسیه در برابر اقدامات آنها و تلاش برای تبدیل روسیه به یک قدرت عمده جهانی از جمله عوامل موفقیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، در جلب توجه مردم روسیه بوده است.