نمایندگان مجلس موسسان ونزوئلا ساختمان پارلمان را 'اشغال کردند'

حق نشر عکس EPA
Image caption جلسه مجلس موسسان ونزوئلا - مخالفان دولت ونزوئلا هدف از تشکیل این مجلس را انحلال پارلمان و افزایش قدرت رئیس جمهوری دانسته‌اند

مخالفان دولت ونزوئلا از حمله اعضای یک نهاد طرفدار رئیس جمهوری به ساختمان پارلمان خبر داده‌اند و ارتش این کشور گفته است جستجو برای یافتن فرماندهان عملیات حمله به یک پایگاه نظامی ادامه دارد.

شماری از نمایندگان پارلمان ونزوئلا گفته‌اند که شامگاه گذشته تعدادی از اعضا و کارکنان مجلس جدیدالتاسیس موسسان با همراهی نفرات ارتش به "کاخ قانونگذاری" - ساختمان پارلمان این کشور - حمله و آن را اشغال کردند. تصاویری که این نمایندگان در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند افرادی را در تالار تشکیل جلسات مجمع ملی - پارلمان ونزوئلا - نشان می‌دهد.

در پارلمان کنونی ونزوئلا احزاب مخالف دولت نزدیک به دوسوم کرسی‌ها را در اختیار دارند اما در مجلس موسسان که انتخابات آن هفته گذشته با وجود تحریم احزاب مخالف برگزار شد، تقریبا تمامی کرسی‌ها به طرفداران نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، تعلق دارد. به گفته نمایندگان پارلمان ونزوئلا، دلسی رودریگز، وزیر خارجه سابق و رئیس کنونی مجلس موسسان در میان مهاجمان به ساختمان مجلس بود.

+ دادستان کل ونزوئلا اتهام 'تقلب در انتخابات' را پیگیری می‌کند

+ مجلس موسسان ونزوئلا دادستان کل کشور را برکنار کرد

+ عملیات برای یافتن شورشیان مسلح در ونزوئلا

از زمان تشکیل پارلمان جدید در سال گذشته، بین اکثریت پارلمانی و رئیس جمهوری در زمینه‌های مختلف از جمله آزادی زندانیان سیاسی، رسیدگی و برخورد با فساد در تشکیلات دولتی، سوء مدیریت و نحوه مقابله با بحران عمیق اقتصادی اختلاف نظر وجود داشته است. در این مدت، رئیس جمهوری از اجرای برخی مصوبات پارلمان جلوگیری کرد و نمایندگان نیز در صدد برکناری رئیس جمهوری قبل از پایان دوره ریاست جمهوری او در سال ٢٠١٩ برآمدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مخالفان نیکلاس مادورو او را به زمینه سازی برای نابودی دموکراسی و استقرار دیکتاتوری فردی متهم کرده‌اند

تلاش برای برکناری رئیس جمهوری به دلیل مخالفت دیوان عالی ونزوئلا، که اعضای آن در دوره ریاست جمهوری آقای مادورو و هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق منصوب شده‌اند، موفقیت آمیز نبوده است. در مقابل، در ماه آوریل قضات دیوان عالی رای دادند که پارلمان صلاحیت خود را از دست داده و اختیارات پارلمان را خود در دست گرفتند هر چند دولت بعدا خواستار تغییر در این رای شد. از زمان صدور این رای، تظاهرات گسترده‌ای در سراسر ونزوئلا علیه دولت و برای برکناری رئیس جمهوری برگزار شده که در جریان آن، بیش از یکصد و بیست نفر جان خود را از دست داده‌اند.

چندی پیش، آقای مادورو اعلام کرد که برای برون‌رفت از بحران کنونی، لازم است یک نهاد عالی با اختیارات گسترده تشکیل شود و با وجود مخالفت پارلمان و تحریم احزاب مخالف، انتخابات مجلس موسسان را با ماموریت تغییر قانون اساسی و نظارت بر فعالیت پارلمان برگزار کرد. مخالفان دولت و برخی ناظران گفتند که تعداد اندکی از افراد واجد شرایط رای‌دهی در این انتخابات شرکت کردند اما دولت شمار شرکت کنندگان را ٤٠ درصد واجدان شرایط اعلام کرده است. مخالفان دولت و یک موسسه مسئول برگزاری انتخابات گفته‌اند که آراء انتخاباتی دستکاری شده است و دادستان کل سابق نیز تحقیقاتی را در این زمینه به جریان انداخته بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا ادامه داشته و تلفاتی برجای گذاشته است

جناح اکثریت پارلمان ونزوئلا گفته که مقصود نهایی مجلس موسسان انحلال یا سلب کامل اختیارات پارلمان و زمینه سازی برای ادامه زمامداری نیکلاس مادورو و دیکتاتوری فردی اوست. اعضای مجلس موسسان در نخستین اقدام خود، دادستان کل ونزوئلا را از کار برکنار کردند و هشدار دادند که ممکن است او را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

آقای مادورو بحران اقتصادی کنونی را ناشی از توطئه خارجی و مخالفان خود را عوامل بیگانه معرفی کرده است. اقدام دولت ونزوئلا در برخورد با مخالفان و تشکیل مجلس موسسان با انتقاداتی در داخل و خارج از آن کشور مواجه شده است.

در خبری دیگر در مورد ونزوئلا، ارتش این کشور اعلام کرده که جستجو برای یافتن و بازداشت فرماندهان حمله ناموفق به یک پایگاه نظامی ادامه دارد. سخنگوی ارتش ونزوئلا گفته است که یک افسر سابق گارد ملی و یک ستوان ارتش فرماندهی حدود بیست فرد ملبس به اونیفورم ارتش را برعهده داشتند که روز یکشنبه به یک پایگاه نظامی واقع در شهر والنسیا حمله کردند. فرماندهان این عملیات در یک نوار ویدیوئی اقدام خود را "شورش مشروع" علیه دیکتاتوری اعلام کردند و خواستار "پایان استبداد مادورو"، تشکیل دولت انتقالی و برگزاری انتخابات شدند.

این عملیات به خاطر خودداری نفرات مستقر در پایگاه از پیوستن به شورشیان پس از یک درگیری سه ساعته به پایان رسید. دو تن از مهاجمان کشته و هشت تن دیگر بازداشت شدند و بقیه با برداشتن مقادیر نا مشخصی اسلحه از محل گریختند. سخنگوی ارتش گفته است که اکثر اعضای شرکت کننده در این عملیات غیرنظامی بودند و عملیات گسترده‌ای برای دستگیری آنان و پس گرفتن اسلحه ربوده شده در جریان است.

این حادثه به عنوان تحولی دیگر در وخامت بیشتر اوضاع سیاسی ونزوئلا تلقی شده است.