کره شمالی 'پرتاب موشک به گوام را بررسی می کند'

North Korean leader Kim Jong-un and US President Donald Trump حق نشر عکس Getty Images

همزمان با تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه کره شمالی، این کشور گفته که مشغول بررسی حمله موشکی به گوام متعلق به آمریکاست.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفت که درحال سبک سنگین کردن طرحی برای شلیک موشک های میان-دوربرد به گوام است. یک پایگاه استراتژیک آمریکا که بمب افکن های ارتش در آن مستقر هستند در گوام قرار دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه گفت که اگر کره شمالی آمریکا را تهدید کند "با آتش و خشم روبرو خواهد شد."

این بیانیه ها تنش میان دو کشور را به شدت بالا می برد.

یک گزارش حاکیست که بیانیه کره شمالی پیش از اظهارات آقای ترامپ صادر شده بود و فقط با تاخیر از سوی خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده است. گفته می شود آن بیانیه ممکن است در واکنش به تمرین های نظامی در گوام صادر شده باشد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی گفت که ارتش این کشور "به دقت مشغول بررسی طرح عملیاتی برای گشودن آتشی فراگیر به سوی نواحی اطراف گوام با موشک های بالستیک استراتژیک میان-دوربرد از نوع هواسونگ-۱۲ است."

براساس این بیانیه این طرح پس از "بررسی کامل" تحویل "فرمانده کل" خواهد شد و به دستور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اجرا خواهد شد.

واشنگتن پست روز سه شنبه به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد پیونگ یانگ یک کلاهک اتمی کوچک که در موشک هایش قابل نصب است تولید کرده است.

این بدان معنی است که کره شمالی با سرعتی فراتر از انتظار درحال توسعه های سلاح های اتمی با قابلیت رسیدن به آمریکا بوده است.

سازمان ملل روز شنبه تحریم های شدید تازه ای بر کره شمالی اعمال کرد.

آن تحریم ها که به اتفاق آرا تصویب شد صادرات کره شمالی و سرمایه گذاری های این کشور را محدود می کرد که باعث خشم پیونگ یانگ شد. این کشور قول داد آمریکا را "وادار به پرداخت هزینه" کند.

مبادله شدید لفظی میان دو کشور پس از آن تشدید می شود که کره شمالی دو موشک بالستیک قاره پیما را در ماه ژوییه آزمایش کرد که گفت توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارد.

آقای ترامپ روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "بهتر است کره شمالی دیگر آمریکا را تهدید نکند. این کشور با آتش و خشم آنطوری که جهان هرگز ندیده روبرو خواهد شد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption جزیره گوام در اقیانوس آرام محل استقرار یک پایگاه مهم آمریکا شامل بمب افکن های این کشور است

جان مکین، سناتور ارشد جمهوری خواه، اما با لحنی انتقادآمیز به این بیانیه واکنش نشان داد.

او گفت: "رهبران بزرگی که من دیده ام کسی را تهدید نمی کنند مگر آنکه آماده عمل کردن به آن باشند و من مطمئن نیستیم پرزیدنت ترامپ آماده اقدام باشد."

دایان فاینسایتن، سناتور ارشد دمکرات، هم در بیانیه ای نوشت که آقای ترامپ با اظهارات اغراق آمیز به حل این مشکل کمکی نمی کند.

او افزود که "منزوی کردن کره شمالی مانع نشده که این کشور از دنبال کردن سلاح های اتمی دست بردارد."

این سناتور دولت را ترغیب کرد فورا به طور نامشروط در سطح بالا با پیونگ یانگ وارد گفتگو شود.

چاک شومر رهبر دمکرات های سنا هم گفت: "باید در مقابل کره شمالی محکم و راسخ باشیم، اما شعارهای غیرمحتاطانه استراتژی خوبی برای حفظ امنیت آمریکا نیست."

___________________________________________________

تحلیل: کلماتی که عواقب دارد؟

آنتونی زرکر خبرنگار بی بی سی، واشنگتن

دونالد ترامپ گفت که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی "ورای حالت عادی تهدیدآمیز عمل کرده است."

به این ترتیب او خود با زبانی واکنش نشان داد که خیلی از بیانیه های عادی ریاست جمهوری فراتر می رود.

شاید آقای ترامپ بر این باور است که باید تهدیدهای اغراق آمیز را با همان شدت پاسخ داد یا این که هشدارهای آخرالزمانی تنها راه فهماندن ناگوار بودن اوضاع به رهبران کره شمالی است. شاید او - عمدا یا غیرعمدا - می خواهد همان سیاست خارجی "دیوانه وار" نیکسون را دنبال کند، تا دشمنان مجبور شوند برای پرهیز از عصبانی کردن یک فرمانده کل قوا در آمریکا که آدمی غیرقابل پیش بینی است آهسته گام بردارند.

با این حال وقتی رهبر قوی ترین ابرقدرت جهان، تنها کشوری که تاکنون علیه یک کشور متخاصم از بمب اتمی استفاده کرده، از "آتش و خشم" بی سابقه حرف می زند، این کلمات عواقب خواهد داشت.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از باراک اوباما انتقاد می کرد که خط قرمز خود علیه استفاده رژیم سوریه از سلاح های شیمیایی را اعمال نکرده است.

حالا پرزیدنت ترامپ خط و نشان پررنگ خود را برای کره شمالی کشیده است - و اگر این خط و نشان او نادیده گرفته شود می تواند آمریکا را به مسیر خطرناکی بیاندازد.

___________________________________________________

بیشتر بخوانید:

واشنگتن پست به نقل از یک گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا نوشت که "ارزیابی می شود کره شمالی سلاح های اتمی برای پرتاب با موشک های بالستیک تولید کرده است، که شامل پرتاب توسط موشک های کلاس قاره پیما می شود."

قبلا تصور می شد که کره شمالی هنوز سال ها با توانایی پرتاب سلاح های اتمی فاصله دارد، هرچند مدت هاست دست به آزمایش های جداگانه اتمی و موشکی می زند.

کره شمالی روز دوشنبه دو روز پس از اعمال تحریم های تازه سازمان ملل گفت که به توسعه برنامه اتمی ادامه خواهد داد.

خبرگزاری دولتی کی سی ان ای گفت که پیونگ یانگ درحالی که با تهدیدهای آمریکا روبروست "بازدارنده اتمی و دفاعی خود را روی میز مذاکره نخواهد گذاشت."

این بیانیه با اشاره به نقش آمریکا در تهیه تحریم های اخیر می گوید که واشنگتن "بهای جرم خود را .... هزاران بار خواهد پرداخت."