اتهام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری کنیا 'خطر خشونت را در پی دارد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption اودینگا (راست) نتیجه اعلام شده به نفع کنیاتا را قابل قبول ندانسته است

اعلام نظر نامزد حزب مخالف در انتخابات ریاست جمهوری کنیا که نتایج اولیه رای‌گیری را غیرقابل قبول دانسته باعث نگرانی در مورد خشونت سیاسی در آن کشور شده است.

روز چهارشنبه، ١٨ مرداد (٩ اوت)، رایلا اودینگا، نامزد انتخابات ریاست جحمهوری کنیا گفت که نتایج اولیه رای‌گیری را که حاکی از پیشتازی اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنونی است، مردود می‌داند.

در ساعات پس از نیمه شب گذشته، وبسایت کمیسیون انتخابات کنیا گزارش کرد که شمارش حدود ٨٠ درصد آراء ریخته شده به صندوق‌های اخذ رای نشان می‌دهد که آقای کنیاتا بیش ٥٥.١ درصد و آقای اودینگا ٤٤ درصد آرا را به دست آورده‌اند. تفاوت آراء بین دو نامزد اصلی انتخابات به حدود یک میلیون و ٤٠٠ هزار رای می‌رسد.

در این انتخابات اوهورو کنیاتا، بازرگان ٥٥ ساله سابق و رئیس جمهوری کنونی در برابر رایلا اودینگا، ٧٧ ساله و زندانی سیاسی سابق که خود را دارای گرایش به چپ معرفی می‌کند، به مبارزه پرداخت.

آقای اودینگا نتایج اولیه آرا را "جعلی و ساختگی" توصیف کرده و گفته است که پیش‌بینی‌هایی که طرفداران او انجام داده‌اند با این نتایج تعارض دارد. وی افزود که خواستار آن است که نتایج اعلام شده با نسخه‌های فرم اخذ رای که به امضای نمایندگان تمامی احزاب می‌رسد همراه باشد تا شبهه تقلب از میان برود. او تاکید کرد که در غیر اینصورت، ممکن است طرفدارانش دست به تظاهرات بزنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نامزد مخالف دولت خواستار انتشار فرم‌های تعرفه‌های اخذ رای شده است

انتخابات کنونی کنیا با آرامش برگزار شد اما هشدار رایلا اودینگا یادآور اعتراض او به نتیجه انتخابات سال ٢٠٠٧ است که به یک دوره خشونت سیاسی در این کشور منجر شد. در جریان درگیری بین گروه‌های سیاسی و قومی در آن سال حدود ١٢٠٠ نفر کشته شدند و اتهام جنایت علیه بشریت علیه اوهورو کنیاتا را در پی آورد.

پرونده اتهامی علیه آقای کنیاتا و ویلیام روتو، معاون او در دادگاه کیفری بین‌المللی در پی مرگ یا ناپدید شدن شهود اصلی بسته اعلام شد.

آقای اودینگا در انتخابات سال ٢٠١٣ در برابر اوهورو کنیاتا به مبارزه پرداخت اما باز هم شکست خورد هرچند دلیل ناکامی خود را به مشکلات موجود در روند شمارش آرا نسبت داد و در این مورد به دادگاه شکایت کرد اما به نتیجه نرسید.

اوهورو کنیاتا، فرزند جومو کنیاتا رهبر جنبش استقلال کنیا، از قوم کیکویو است. از زمان کسب استقلال در سال ١٩٦٣، سه تن از رئیسان جمهوری کنیا از این قوم بوده‌اند. وی روز سه‌شنبه از همه نامزدها خواست تا هرکس که نتواند اکثریت آرا را به دست آورد با آرامش نتیجه انتخابات را بپذیرد.

طبق قوانین انتخاباتی کنیا، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مستلزم کسب بیش از ٥٠ درصد کل آرا و دست کم ٢٥ درصد آرا در ٢٤ استان از ٤٧ استان این کشور است.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی کنیا نیز براساس قانون اساسی جدید برگزار شد. این قانون در سال ٢٠١٠ به تصویب رسید و هدف از آن تمرکززدایی و اختیارات بیشتر به نهادهای محلی بوده است.