مکرون نقش رسمی برای بانوی اول فرانسه ایجاد نمی‌کند

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه-- بریژیت مکرون حق نشر عکس Reuters

رسانه‌های فرانسه می‌گویند امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، از ایجاد یک نقش رسمی برای بریژیت مکرون همسرش خودداری می‌کند.

در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه آقای مکرون گفته بود که خواهان ایجاد یک 'جایگاه واقعی ' برای بانوی اول فرانسه است.

یک دادخواست اینترنتی علیه چنین اقدامی را تا کنون بیش از ۲۹۰ هزار نفر امضاء کرده‌اند.

رسانه‌های فرانسه می‌گویند جایگاه بریژیت مکرون در روزهای آینده مشخص خواهد شد اما قانون اساسی فرانسه دستخوش تغییر نمی‌شود.

آقای مکرون در یک مصاحبه تلویزیونی در زمان تبلیغات انتخابات گفته بود در صورتی که به ریاست‌جمهوری برسد، خواهان تعیین تکلیف نقش بانوی اول فرانسه خواهد شد.

در ماه آوریل گفته بود همسرش در این مورد که چه نقشی را می‌خواهد به عهده داشته باشد، نظرش را خواهد داد.

امانوئل مکرون جوان‌ترین رییس‌جمهور تاریخ فرانسه کیست؟

حق نشر عکس EPA

قانون اساسی فرانسه جایگاه رسمی برای همسران ریاست‌جمهوری این کشور قائل نیست، اگرچه به طور معمول دفتری در کاخ الیزه با یک یا دو دستیار و مامور حفاظت در اختیار آنها داده می‌شود.

تیری ماریانا، سیاستمدار فرانسوی از چهره‌هایی بود که از رئیس‌جمهوری فرانسه برای چنین اقدامی انتقاد کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا اختلاف سنی رئیس جمهور جدید فرانسه و همسرش بحث‌برانگیز شده؟

آقای ماریانا که از متحدان فرانسوا فیون نامزد راست میانه در انتخابات ریاست‌جمهوری بود در توییتر خود به مقاله‌ای اشاره کرده بود که در آن به شایعه‌ها در مورد اعطای جایگاه رسمی و بودجه به خانم مکرون پرداخته شده بود.

کریستوف کاستانر، سخنگوی دولت، در چندین توییت گفته است که در مورد جایگاه خانم مکرون به زودی شفاف‌سازی خواهد شد اما تغییری در قانون اساسی داده نمی‌شود.

او در این توییت گفته است بودجه و حقوقی برای خانم مکرون در نظر گرفته نخواهد شد.

منتقدان گفته‌اند به دنبال کاهش قابل توجه محبوبیت آقای مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه در تلاش برای استفاده از همسرش برای بهبود چنین وضعی است.

شماری دیگر هم گفته‌اند آقای مکرون خواهان تقلید از آمریکا است، این در حالی است که همسران روسای‌جمهوری در آمریکا نقشی غیر رسمی به عهده دارند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
امانوئل مکرون: غرور و اعتماد را به فرانسه باز می گردان

موضوعات مرتبط