کمیسیون انتخابات کنیا هک شدن نتایج آراء انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد

کمییسیون انتخاباتی کنیا ادعای مخالفان دولت مبنی بر هک شدن سیستم شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تکذیب کرده است.

ازرا چیلوبا مسئول ارشد انتخاباتی به خبرنگاران گفته است در هیچ زمانی از شمارش آراء به این امنیت سیستم شمارش آراء و برنامه‌های کامپیوتری آن به خطر نیافتاده است.

پیشتر ریلا اودینگا نتایج ابتدایی انتخابات را که حاکی از پیش بودن اوهورو کنیاتا رییس جمهوری فعلی این کشور است رد کرده بود.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption اوهورو کنیاتا رییس جمهوری فعلی براساس آمار کمیسیون انتخابات کنیا از رقیبش ریلا اودینگا در سمت راست تصویر پیشی گرفته است

ادعای مخالفان دولت درگیری‌های پراکنده‌ای را به دنبال داشته است.

آقای چیلوبا گفت این کمیسیون به این قطعیت رسیده که ادعای هک شدن حقیقت ندارد.

این مقام کمیسیون انتخابات گفت: "می‌خواهم از فرصت استفاده کنم و تایید کنم که سیستم مدیریت انتخابات ایمن است. هیچ نوع نفوذ خارجی یا داخلی قبل یا بعد و یا در طول رای گیری در آن صورت نگرفته است.

همزمان مقامات دولتی خواستار برقراری آرامش در کشور شده‌اند.

دولت می‌گوید کسی در درگیری‌های روز چهارشنبه میان نیروهای امنیتی و هواداران آقای اودینگا کشته نشده است.

با این همه پیشتر به نقل از پلیس گزارش شده بود که دو معترض به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

به گفته پلیس این درگیری درپی حمله معترضان با چاقو در نایروبی کشته شده‌اند. گزارش دیگری از کشته شدن دو مرد دیگر حکایت دارد که به ادعای پلیس به حوزه رای حمله کرده بودند.

بسیاری نگران تکرار ناآرامی‌های پس از انتخابات ده سال پیش در کنیا هستند که موجب کشته شده ۱۱۰۰ نفر و بیجا شدن ۶۰۰ هزار نفر شد.

نتایج چه می‌گویند؟

اطلاعات منتشر شده در پایگاه اینترنتی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید براساس ۹۷% از آراء آقای کنیاتا با ۵۴.۳% آرا پیشتاز انتخابات است و آقای اودینگا تا اینجا ۴۴.۸% از آراء را کسب کرده است.

براین اساس آقای کنیاتا که به دنبال دومین دوره ریاست جمهوری است می‌تواند در همین دور اول پیروز انتخابات شود.

با این حال آقای اودینگا در حساب توییتری خود نوشته است براساس بررسی‌های تیم انتخاباتی او آقای کنیاتا کمتر از او رای آورده است.

آقای اودینگا مدعی شده است که هکرها با استفاده از هویت مدیر فناوری اطلاعات کمیسیون انتخابات، کریس مساندو، که ماه پیش کشته شده بود وارد سیستم شمارش انتخابات شده‌اند.